Intrygujące i tajemnicze. Jego obrazy opowiadają o człekokształtnych postaciach obleczonych w tkaniny, zaskakują dokładnym rysunkiem, staranną kreską i szczegółami. Zdzisław Beksiński, obecnie jeden z najdroższych polskich surrealistów, wymyślał nie tylko malowidła. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o jego dziełach?
Zdzisław Beksiński – co warto o nim wiedzieć?
Malarza fascynuje śmierć, transcendencja i przemijanie. Nieważne, po które medium sięga, czy są to znakomicie przyjęte zdjęcia, obrazy lub rysunki, tworzy za pomocą emocji, uczuć i wzruszeń inny świat pełen sekretów, wymykający się sztywnym regułom. Mężczyzna używa wyłącznie żywych, nasyconych kolorów. To kolejna cecha jego twórczości.
Garść informacji o Zdzisławie Beksińskim
Dla pochodzącego z Sanoka, urodzonego w 1929 roku, artysty wymyślanie niebanalnych rzeczywistości stanowi nadrzędny cel. Podporządkowuje mu wszystko: architekturę i fotografię. Dzięki tej ostatniej dziedzinie sztuki wygrywa kilka prestiżowych turniejów, zdobywa nagrody. Zaraz potem po raz kolejny sięga po zupełnie nowe medium.
Zdzisław Beksiński – miłośnik groteski
Lubi wykraczać poza utarte ścieżki, schematy. Wydobywające się z otchłani fantastyczne stwory skrywają wiele tajemnic. Doskonały rysunek podkreślony przez nieodzowny światłocień to składniki stylu, bez których płótna artysty nie istnieją. Malarz uwielbia groteskę, nie oczywistość, neguje świat, w którym żyje.
Zdzisław Beksiński – malarz nienasycony
Coraz mocniej pociąga go ekspresjonizm. Na starych zniszczonych płytach pilśniowych umieszcza modeli rodem z sennych koszmarów. Brak widocznych ruchów pędzla, mroczne kompozycje nie przekonują krytyków. Nadrealne kompozycje u jednych budzą niesmak, u drugich zainteresowanie.
Publiczności przypadają do gustu na pozór niezrozumiałe obrazy.
Zdzisław Beksiński – artysta fantastyczny
Prace z okresu fantastycznego szybko znajdują nowych właścicieli. Pozbawione tytułów obrazy zachęcają widzów do wniknięcia w głąb siebie. Są niepokojąco szczere, o niektórych dziełach marzą kolekcjonerzy. Wśród nich jest Piotr Dmochowski, który w Paryżu i Osace otwiera muzea z oryginalnymi płótnami Beksińskiego.
Zdzisław Beksiński – malarstwo sprzeczności
Odrealnieni, żyjący we własnym świecie ubrani w nieprześwitujące szaty bohaterowie stają się najistotniejszym znakiem szczególnym surrealisty. Charakterystyczne sceny w trudnej do zinterpretowania przestrzeni wyglądają absurdalnie, są pełne sprzeczności, stanowią połączenie jawy i snu. Życia i śmierci Ciemności i światła.
Zdzisław Beksiński i Roman Płusa
Dmochowski szybko zostaje przyjacielem malarza. Nabywa od niego ikoniczne, dla wielu bezcenne dzieła, organizuje wystawy i wernisaże. Kłócą się i godzą. Najważniejszy temat sporów? Tematyka obrazów. Dmochowski wie, że nieuznający granic artysta budzi skrajne uczucia. Wkrótce o malarzu słyszy też Roman Płusa, marszand stale pracujący w Kanadzie.
Zdzisław Beksiński i giclee
Światłocień, przenikające się intensywne odcienie takich samych barw i kompozycje pozbawione wyraźnej perspektywy. Takie malowidła mogą się podobać. Kiedy po raz pierwszy patrzy na wysokiej klasy reprodukcję sygnowaną własnym nazwiskiem, wydaje się być zadowolony. Papier bezkwasowy, czarna kredka i węgiel to materiały, bez których mężczyzna nie potrafi się obejść.
Zdzisław Beksiński –
Nieprzezroczyste materiały, w których pozują modele to obok pełnego wyrazistego światłocienia, kolorów i nie zatytułowanych prac cechy, które przyciągają miłośników współczesnej sztuki do Zdzisława Beksińskiego. Artysta nigdy nie kłamie, za pomocą prostych środków wyrazu ukazuje pociągającą, nadrealną rzeczywistość.
Dalsze losy giclee Zdzisława Beksińskiego
Płusa szybko orientuje się, że wykonane przez Beksińskiego giclee to prawdziwa żyła złota. O czarno – białe, pełne detali i symboli kompozycje dopominają się klienci, sam marszand może pogratulować sobie spostrzegawczości, po nim kolejni galerzyści wpadają na ten sam pomysł. Malarz nie zamierza współpracować z nowymi galeriami, rzadko czyta recenzje i słucha opinii.
Zdzisław Beksiński –
Zdzisław Beksiński – całkowita zmiana stylu
Artysta lubi eksperymentować. Kiedy niedługo później porzuca wyraziste postaci, w zamian umieszcza na płótnie statyczne, spokojne osoby, wielu nie potrafi wybaczyć mu tej przemiany. Erotyczne, o skomplikowanych znakach dzieła malarskie nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem widowni.
Zdzisław Beksiński – twórca o dużym dorobku
Przyjaciele nazywają go miłośnikiem różnych dziedzin sztuki i mediów. Twórca przyznaje, że nie cierpi gdy coś lub ktoś go ogranicza, nie cierpi nudy. Kiedy nużą go czarno – białe powykręcane sylwetki, zatraca się w wielkoformatowych obrazach. Z czasem porzuca je na rzecz nowych technologii. To właśnie za świeżość, realizowanie marzeń fani go kochają.
Zdzisław Beksiński – wielbiciel cyfrowych dzieł
Okres gotycki budzi wiele kontrowersji. Malarz rezygnuje z wieloznacznych malowideł na rzecz nowatorskich grafik. Korzystając z programów komputerowych przetwarza obraz, zaprasza do niebezpiecznych, pełnych wyzwań krain. Przewiduje, że cyfrowa sztuka niebawem opanuje świat. Jak zawsze ma rację.
Zdzisław Beksiński w Touch of Art
W naszej galerii znają Państwo wiele niezwykłych dzieł malarza: https://www.touchofart.eu/galeria/Zdzislaw-Beksinski/. Więcej ciekawostek o surrealiście umieściliśmy na blogi: https://www.touchofart.eu/blog/malarstwo-zdzislawa-beksinskiego-najwazniejsze-rzeczy-ktore-warto-o-nim-wiedziec/.