Sztuka zawsze była dziedziną, w której artysta wykorzystuje swoją wyobraźnię i talent, aby stworzyć coś nowego. Dziś, dzięki postępującej cyfryzacji, mamy do czynienia z nową rewolucją w świecie sztuki – sztuczną inteligencją. Połączenie tych dwóch mediów może dać zaskakujące efekty. Zapraszamy do czytania!
Sztuka i sztuczna inteligencja – na czym polega?
Sztuczna inteligencja to technologia, która umożliwia komputerom uczenie się i wykonywanie zadań do tej pory wykonywanych przez ludzi. W sztuce sztuczna inteligencja jest używana do tworzenia dzieł w sposób, który jeszcze kilka lat temu był niemożliwy. Analizuje różne prace, a następnie przewiduje, jakie style i tendencje będą popularne w przyszłości.
Sztuka i sztuczna inteligencja – generowanie sztuki
AI może generować dzieła sztuki na podstawie różnych algorytmów i wzorców. Powstają niepowtarzalne prace będące dziełem komputera i artysty. Sztuczna inteligencja bywa wykorzystywana w impresjonizmie, surrealizmie, ekspresjonizmie, postmodernizmie, sztuce abstrakcyjnej, futuryzmie, minimalizmie, sztuce performance i land arcie.
Sztuka i sztuczna inteligencja – cyfrowe malarstwo oparte na danych
Nowe technologie bywają używane do analizy danych, które są wykorzystywane do tworzenia generatywnej sztuki wizualnej. Dzięki nim powstają prace oddające ducha naszych czasów. Sztucznie wygenerowana sztuka cyfrowa, street art, fotografia, architektura muzyka, dźwięki i filmy wyglądają autentycznie i atrakcyjnie.
Sztuka i sztuczna inteligencja – interaktywna sztuka
Sztuczna inteligencja może również tworzyć interaktywne i reagujące na widza dzieła sztuki. Prace stają się dostępniejsze, angażują użytkowników, pozwalają zanurzyć się w niej, a. deep learning pozwala poczuć i zrozumieć sztukę różnymi zmysłami. Nowe doświadczenie ułatwia integrację z dziełem.
Sztuka i sztuczna inteligencja – projektowanie graficzne
Al może być wykorzystywany do projektowania graficznego. Program przyspiesza i umożliwia precyzyjne generowanie projektów, a także eksperymentowanie z różnymi stylami i kolorami. Nowe, nieoczekiwane połączenia kolorystyczne w cyfrowym malarstwie i rzeźbiarstwie umożliwiają eksperymentowanie z odcieniami.
Sztuka i sztuczna inteligencja – trendy w sztuce
Sztuczna inteligencja w sztuce bywa wykorzystywana do analizowania trendów, tendencji i stylów. Program bada różne prace, a następnie analizuje, jakie kierunki będą popularne w przyszłości. Projektowanie interaktywne angażuje użytkownika, podpowiada dobre rozwiązania i dba, aby zostały one wdrożone.
Sztuka i sztuczna inteligencja – koncepcja sztuki
AI pomaga w tworzeniu koncepcji sztuki. Ułatwia eksperymentowanie, doświadczanie nurtów sztuki, a następnie podsumowuje dzieła tworzone w danym stylu. Powstają prace będące nawiązaniem do różnych okresów i kierunków. Na naszych oczach tworzona jest unikalna generatywna sztuka cyfrowa.