Nie przepada za wyrazistymi kolorami, bardziej od nich woli biel i czerń. Z tych dwóch barw potrafi stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Włodzimierz Pawlak, jeden z twórców słynnej „Gruppy”, do dziś dla wielu pozostaje jednym z ciekawszych współczesnych twórców. W naszym artykule opowiadamy o najważniejszych znakach szczególnych artysty.
Włodzimierz Pawlak – najistotniejsze cechy charakterystyczne
Minimalizm pociąga go od dawna. Proste, pozbawione niezrozumiałych symboli kompozycje przemawiają do niego o wiele bardziej niż przeładowane przedmiotami obrazy. Stworzony w Stanach Zjednoczonych ruch daje mu pewną swobodę. Uwielbia eksperymentować, ani na moment nie pozwala zapomnieć o sobie swoim wielbicielom.
Włodzimierz Pawlak – kilka słów o malarzu
Sztuka stanowi dla niego oderwanie od codzienności. Dla urodzonego w 1975 roku koło Żyrardowa artysty wymyślanie kolejnych obrazów stanowi bramę do nieznanego świata. W takiej samej mierze co wydarzenia artystyczne pociąga go polityka i przemiany społeczne. To one stanowią inspirację do niejednego legendarnego dziś cyklu prac.
Włodzimierz Pawlak – minimalista oddany sztuce
Nie mające perspektywy o nieskomplikowanej treści kompozycje są bardzo różnorodne. Nietypowe i zachwycające. Pełne detali i pozbawione szczegółów. Kolorowe i monochromatyczne. Prace artysty są wspaniałe pod każdym względem, uwielbiają je osoby ceniące autentyczność i jasny przekaz.
Włodzimierz Pawlak – artysta zachwycony formą
Już na studiach w warszawskiej ASP zastanawia się nad znaczeniem koloru, treści i formy dzieła. Głębokie barwy coraz częściej zastępuje niejednorodną bielą. Bywa, że zamalowuje nią nowo powstałe prace. Znajomi patrzą na niego z przerażeniem, mężczyźnie podoba się, że jego sztuka budzi wiele emocji. Właśnie wtedy wpada na kolejny pomysł.
Włodzimierz Pawlak – pomysłodawca „Gruppy”
W przerwach między zajęciami Pawlak razem z przyjaciółmi tworzy „Gruppę”. Mające kilkunastu członków stowarzyszenie ma na celu promowanie współczesnej kultury. Artysta szybko zauważa też kolejną niszę, jaką jest brak nowoczesnych magazynów poświęconych malarstwu. Tak powstaje „Oj Dobrze Już”.
Włodzimierz Pawlak – wielbiciel przeciwieństw
Zamiast szczegółów woli symbole. Dba o strukturę wykonywanych przez siebie obrazów na równi z tematyką prac. Biel i czerń. Doskonałość i niedoskonałość. Pustka i mnogość znaków. Uwielbia zestawiać ze soba przeciwieństwa, to właśnie w nich tkwi magia współczesnego malarstwa. Grube warstwy farby fascynują go nie mniej niż ślady po odciśniętych sznurkach.
Włodzimierz Pawlak – pasjonat z wyboru
Stara się nie powtarzać tych samych znaków. Jeśli jakiś motyw przypada mu do gustu, przetwarza go w nieskończoność. Znajomi przestrzegają go przed brakiem weny, on sam uważa, że może tworzyć w każdych warunkach. Faktycznie, pomysłów mu nie brakuje. Gruba faktura obrazów jest równie często spotykana co płaskie plamy barw i odciśnięte na płótnach kontury przedmiotów.
Włodzimierz Pawlak – malarz i eksperymentator
Artysta nie cierpi stagnacji. Jego obrazy budzą wiele sprzecznych uczuć od zachwytu po zdziwienie i konsternację. Kilka kresek wystarczy, by powstało nowe dzieło. Malarz dba, by cykle nie wyglądały tak samo. Zanim nałoży na pędzel farbę długo się zastanawia. Analizuje kompozycję i zastanawia się nad jej znaczeniem.
Włodzimierz Pawlak – znawca awangardy
Pytany o największe inspiracje nie musi się zastanawiać. Wysoko ceni obrazy tylko dwóch twóców. Zna na pamięć płótna Kazimierza Malewicza i Władysława Strzemińskiego. Zamiast intensywnych odcieni żółci, błękitu i czerwieni, które zarzuca na rzecz monochromatycznych, powtarzających się barw, bawi się sztuką.
Włodzimierz Pawlak – artysta zakochany w bieli
Ulubiony kolor? Biel. Mieniąca się blikami świetlnymi barwa zapiera dech w piersiach, sprawia, że obrazy Pawlaka wygladają oryginalnie i nieszablonowo. Artysta słynie z tego, że za każdym razem używa innego odcienia bieli. Raz jest ona zgaszona, innym razem ciepła. Nieśmiertelny, od lat cieszący się powodzeniem kolor jest jednym z najważniejszych znaków szczególnych malarza.
Włodzimierz Pawlak – miłośnik minimal art
Dwie stykające się ze sobą kreski. To jeden z tych motywów, do których mężczyzna lubi wracać. I choć ie brakuje głosów, że to co robi przypomina bardziej japońską sztukę, artysta cierpliwie wyjawia, że oszczędne, pozbawione dekoracyjności prace to cecha każdego minimalisty. Przyznaje, że właśnie ten kierunek pociąga go najmocniej.
Włodzimierz Pawlak – wielbiciel ciszy
Chociaż ma na koncie wiele wystaw, jednak za każdym razem zachwyca go cisza, z jaką widzowie kontemplują dzieła. Nie można oglądać ich w inny sposób. Obrazy nie przypominają innych wymyślonych wcześniej kompozycji. Otwierają na nieznany świat, w którym jedynym punktem odniesienia jest wrażliwość na piękno w czystej postaci.
Włodzimierz Pawlak w galerii Touch of Art
W naszej galerii znajdą Państwo wiele nietuzinkowych obrazów Włodzimierza Pawlaka: https://www.touchofart.eu/galeria/WlodzimierzPawlak/. Zapraszamy do zajrzenia naszego dedykowanego bloga: https://www.touchofart.eu/blog/natasza-sobczak-co-warto-wiedziec-o-tworczosci-artystki/.