Białe płótna z kilkoma czarnymi kreskami. Dla Włodzimiera Pawlaka minimalizm jest poszukiwaniem różnorodnych form, kształtów i struktur. Jakie są najciekawsze składniki stylu artysty, który kwestionował istnienie tradycyjnego malarstwa? Odpowiedź na poniższe pytanie znajduje się w naszym nowym artykule.
Włodzimierz Pawlak – człowiek nie z tego świata
Dla urodzonego w 2. połowie lat 50. XX wieku koło Żyrardowa twórcy oglądanie czarno – białych zdjęć znanych obrazów, rzeźb, rysunków i grafik stanowi wspaniałą rozrywkę. Już wtedy wymyśla niestworzone historie, marzy o wykonaniu wyjątkowego dzieła. Kilkadziesiąt lat później mężczyzna trafia do pracowni Rajmunda Ziemskiego.
Włodzimierz Pawlak – fanatyk bieli
Proste, niejednoznaczne, prowokujące do mylenia płótna. Chociaż na przestrzeni lat malarz wytworzył wiele malowideł, najważniejsza jest dla niego biel. Różne odcienie tego samego koloru stają się obok wyrazistych czerwieni, zieleni i błękitów i braku wyraźnej perspektywy jego najistotniejszymi cechami charakterystycznymi.
Włodzimierz Pawlak i „Gruppa”
Zajęcia w warszawskiej ASP trwają do późna, ale Pawlak nie zwraca na to uwagi, podobnie jak na inne niedogodności. Wystawy, dyskusje z pedagogami i plenery to dla artysty zbyt mało. Razem ze znajomymi wymyśla „Gruppę”, wydaje pismo „Oj dobrze już”. W sumie powstaje 9. numerów, każdy opowiada o absurdach życia w PRL – u, polityce i kulturze.
Włodzimierz Pawlak – miłośnik powtarzających się struktur
Powtarzające się rytmy interesują go w takim samym stopniu co eksperymenty ze sznurkami. Na zamalowanym na biało płótnie czerwone, pomarańczowe, żółte i czarne smugi robią nie mniejsze wrażenie niż grube warstwy farby i światłocień. Minimal art staje się dla niego kwintesencją dobrej, dojrzałej sztuki.
Włodzimierz Pawlak
Recytacje wierszy, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. W „Gruppie” sporo się dzieje. Już pierwszy wernisaż – „Las, góra, chmura” jest przełomowym wydarzeniem. Młodzi, niedoświadczeni przez los malarze, nie boją się konsekwencji, krytykowania władzy i stawania murem za zwykłymi, szarymi ludźmi.
Włodzimierz Pawlak
Brak perspektywy i nudne, oniryczne prace to nie jedyne co zarzucają mu krytycy. Dla recenzentów równie ważne jest to, że dzieła można dowolnie interpretować, nie mają symboli, odwołują się do współczesności, a nie do istniejących od dawna motywów, tematów i schematów. Dla wielu to co wymyśla mężczyzna jest świeże i bardzo ciekawe.
Co gryzie Włodzimiera Pawlaka?
„Prace zamalowane” to obok grupy artystycznej i czasopisma kolejny udany projekt. Pozbawione detali i szczegółów obrazy w nasyconych kolorach są przez twórcę pomalowane na biało. Happening odbywa się na żywo, na oczach promotora i widowni ulegają zniszczeniu płótna, powstają nowe dzieła.
Włodzimierz Pawlak
O bieli, podobnie jak o czerni i czerwieni może mówić bez końca. To jego ulubione barwy, wplata je w minimalistyczne, monochromatyczne obrazy. Chociaż każda kompozycja jest do siebie zbliżona, twórca dba, by elementy były niepowtarzalne, oryginalne i interesujące. Tylko takie malunki mają szansę być zapamiętane.
Włodzimierz Pawlak i murale
W 1985 roku malarz wpada na inny pomysł: zamiast malować na coraz droższych płótnach zamalowuje mury. Proste hasła, tj.: „Łamanie szklanych rurek”, „Nie mówię, nie widzę, nie słyszę” i „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy” mają duży ładunek emocjonalny. Odwołują się do filozofii, roli, jaką człowiek odgrywa we wszechświecie.
Włodzimierz Pawlak – znaki szczególne
Malarza coraz mocniej pociąga teoria sztuki, rozkłada, kultywuje i kontempluje kreski, linie,barwy. Uważa, że nie istnieją czyste kolory, bywa, że aby uzyskać wymarzony efekt łączy ze sobą zbliżone odcienie tego samego koloru. Fascynują go prace Kazimierza Malewicza i Władysława Strzemińskiego.
Włodzimierz Pawlak – rzeźby jak asamblaże
Malarz nie ogranicza się do jednego medium: na równi z klasycznymi wielkoformatowymi malowidłami docenia obiekty przestrzenne z puszek, gwoździ, nakrętek przytwierdzonych do drewnianej podstawy. W 2010 roku artysta powraca do polityki, tworzy cykl inspirowany katastrofą w Smoleńsku. Tak powstaje „Anatomia samolotu”.
Włodzimierz Pawlak
Abstrakcyjne, będące wytworem wyobraźni nakładające się rzeczywistości to sprawdzony sposób na sukces Włodzimierza Pawlaka. Autora nie interesują rozdęci, pewni siebie bohaterowie, woli przyglądać się, komentować i objaśniać rzeczywistość. Nowoczesne malarstwo jest, według niego, uniwersalnym językiem zrozumiałym dla każdego.
Włodzimierz Pawlak
Kilka lat później, w 2017 roku, artysta dostaje nagrodę im. Jana Cybisa. Wyjątkowe wyróżnienie, wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, sprawiają, że minimalista staje się jednym z najbardziej rozchwytywanych współczesnych twórców. Jego nieszablonowe, wymykające się regułom dzieła malarskie można rozpoznać na pierwszy rzut oka.
Włodzimierz Pawlak w Touch of Art
W naszej galerii znajdą Państwo wiele jego zachwycających obrazów Włodzimierza Pawlaka: https://www.touchofart.eu/galeria/Wlodzimierz–Pawlak/. Zapraszamy do lektury artykułów znajdujących się na dedykowanym blogu: https://www.touchofart.eu/blog/wlodzimierz-pawlak-najwazniejsze-znaki-szczegolne-artysty/.