Najczęściej Tomasz Sętowski bywa kojarzony z wielobarwnymi kompozycjami malarskimi, pokazującymi odrealnione światy, niczym z odległych, egzotycznych baśni. Są to przestrzenie, w których można zatonąć przy nieustannym przyglądaniu się rozmaitym detalom.
Artysta znalazł dla siebie jednak jeszcze jedną przestrzeń do artystycznych poszukiwań. Od pewnego czasu w jego dorobku można bowiem znaleźć oryginalne i ciekawe grafiki.
Niby tak samo, a jednak zupełnie inaczej
Grafiki poruszają podobną tematykę, co prace malarskie artysty. Wprowadzają nas w świat niezwykłych postaci i miejsc, dla których czas i przestrzeń (w naszym standardowym rozumieniu) wydają się nie istnieć.
Na grafikach pojawiają się zatem znani z obrazów bohaterowie, o ciałach składających się z milionów nierzeczywistych elementów. Często postaci są same w pustej przestrzeni lub osamotnione w otoczeniu innych.
Choć pojawia się sporo podobieństw, to jednak są też i różnice. Grafiki Tomasza Sętowskiego są bowiem inne niż jego obrazy. O ile w pracach malarskich dominuje kolor i płaszczyzny przez niego kierowane, to w grafikach cała historia opowiedziana jest przy pomocy czarnej kreski.
To przy jej pomocy powstają zarysy postaci, miast-ludzi. Linia buduje nawet przestrzeń i jej różne plany, dając wrażenie trójwymiarowości wszystkich przedstawień. Wijąca się linia tworzy głębię, opowiada historię i zastępuje wszystkie odcienie barw znanych z obrazów.
Warto wspomnieć, że artysta nie stroni od mozolnych i czasochłonnych technik metalowych, które wymagają olbrzymiej precyzji oraz umiejętności technicznych, aby uzyskać ciekawe, oryginalne efekty.
Kreska artysty jest poprowadzona pewnie i z wirtuozerią, przez co nie odczuwa się czerni i bieli jako braku koloru. Przedstawiony w grafikach obraz jest kompletny i samowystarczalny.
Grafiki Tomasza Sętowskiego – świat w mikroskali
Prace graficzne Tomasza Sętowskiego przykuwają uwagę mnogością detali, ciekawą i dekoracyjną formą, która zdobywa mu wielu zwolenników. Sięgają do najlepszych wzorców z przeszłości i do tradycyjnych technik warsztatowych, aby stworzyć coś nowego i własnego zarazem, w pełni wpisującego się w styl artysty.