Sztuka poszukująca daje współczesnemu malarzowi możliwość wyrażenia siebie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej stylistyce? Jacy artyści za nią przepadają?
Kilka słów o sztuce poszukującej
Po raz pierwszy usłyszano o niej kilka lat temu. Sztuka poszukująca, zwana inaczej offową lub niezależną pozwala artystom wyjść poza sferę komfortu, tworzyć dzieła o jakich do tej pory nie śnili. Chociaż jest pozbawiona symboli, artyści za nią przepadają.
Pozwala im urzeczywistniać swoje plany, pragnienia. Malarze tworzą niezwykłe płótna, w których prym wiodą emocje. Główne inspiracje? Senne marzenia i nieograniczona wyobraźnia wychodząca poza utarte schematy. W ten sposób powstaje nowe awangardowe malarstwo. Sztuka czerpiąca z modernizmu i postmodernizmu.
Czysto dekoracyjna sztuka
Subtelne lub silnie kontrastujące ze sobą barwy. Abstrakcje. Malarstwo olejne a może akrylowe. Możliwości niezależnych twórców są nieograniczone; artyści chętnie łączą ze sobą na pozór nie pasujące style i techniki.
Dzięki temu ich dzieła zaskakują, zachęcają widzów do zastanowienia, poszukiwania odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Artyści chętnie eksperymentują, zdarza się, że szukają najlepszego medium. Mimo wielu zalet warto zdawać sobie sprawę z faktu, że sztuka poszukująca jest rodzajem czysto dekoracyjnej sztuki. Idealnie współgra z nieszablonowym wnętrzem.
Szuka offowa w klasycznym wnętrzu
Sztuka poszukująca doskonale sprawdza się w klasycznym wydaniu. Dodaje mu charakteru, świeżości. Do zabytkowych mebli doskonale pasują złamane odcienie szarości, bieli i błękitu, które wprowadzą do pomieszczenia harmonię, ład i porządek.
Jeśli nie przepadasz za kolorem zdecyduj się na jedną z czarno – białych abstrakcji Marzeny Salwowskiej. W przeciwieństwie do barwnych kompozycji, obrazy mające monochromatyczny kolor mają jedną zaletę – podobają się większości. Takie dzieła warto zawiesić w salonie lub sypialni. W innych wnętrzach lepiej postawić na bardziej ekspresyjne płótna.
Sztuka poszukująca w nowoczesnym wydaniu
Nieco inne obrazy wybierz gdy posiadasz nowoczesne wnętrze. Intensywne, nasycone kolory, obrazy o zaskakującej tematyce albo perspektywie sprawdzą się w pomieszczeniach pełnych współczesnej sztuki. Możesz wieszać je obok siebie lub w zupełnie wolnych pokojach. Możliwości są nieograniczone i zależą od Twojej wyobraźni.
Pamiętaj, że zawsze gdy jakieś dzieło nie przydanie Ci do gustu możesz je zamienić, zawiesić w innej przestrzeni. Jedno jest pewne: sztuka poszukująca sprawi, że pomieszczenie, w którym przebywasz nabierze blasku i nietuzinkowego wyglądu. A o to przecież Ci chodzi, prawda?
Małe wnętrza kontra wielka sztuka
Istnieje przekonanie, że sztuka nie pasuje do małego wnętrza. To nieprawda! Jednak, aby idealnie z nim współgrała warto powiększyć optycznie przestrzeń wieszając na jednej ze ścian duże lustro.
Jeśli posiadasz dużo obrazów możesz cyklicznie zmieniać ich ułożenie; wiele osób umieszcza je pod łóżkiem, na szafach lub wiesza obok siebie. W przypadku małych pomieszczeń lepiej zrobisz, gdy umieścisz w ten sposób małe dzieła sztuki, np. grafiki. Większe obrazy dobrze wkomponuj, najlepiej umieść je na środku ściany.
Sztuka offowa w małych sypialniach
A co jeśli posiadasz małą sypialnię? Sztuka poszukująca doskonale sprawdzi się także w takiej przestrzeni. Zanim zawiesisz ulubione dzieło, zastanów się gdzie najlepiej się prezentuje. Jeśli pomieszczeniem jest sypialnia lub salon warto umieścić płótno na środku łóżka, kanapy. Dzięki temu zabiegowi powiększysz optycznie przestrzeń, będzie bardziej intymna.
Zamiast umieszczać obrazy w każdej wolnej przestrzeni warto skorzystać z zasady Feng Shui. Według niej każdy przedmiot umieszczony w określonym miejscu wspaniale ze sobą współgra. W takich pomieszczeniach zdecyduj się na obrazy ukazujące lilie wodne, drzewa, kwiaty lub inne rośliny. Doskonale sprawdzają się też obrazy z motywami trzcin, kamieni, zachody słońca. Tego typu płótna koją zmysły, wprawiają w dobry nastrój.
Sztuka poszukująca w galerii Touch of Art
Wiola Gaszka to artystka, dla której tworzenie nowych kompozycji stanowi sposób na życie. Krótkie nerwowe pociągnięcia pędzla na pierwszy rzut oka zbliżone do obrazów Vincenta van Gogha i nasycone barwy to najważniejsze składniki stylu malarki. Artystka od lat pozostaje wierna malarstwu olejnemu, wysoko ceni obrazy dekoracyjnej.
Krzysztof Michno to kolejny artysta, który uwielbia sztukę offową. Delikatne, pastelowe barwy zestawia z różnymi postaciami. Plany i kontury przedmiotów mieszają się ze sobą, sprawiają wrażenie sennej wizji.
Więcej obrazów artystów tworzących sztukę poszukującą z galerii Touch of Art tutaj:https://www.touchofart.eu/Sztuka_Poszukujaca/kierunek/, https://www.touchofart.eu/galeria/p/2/direction/15/price-max/10/.
Sztuka dobra do domu
Tak kilkoma słowami można podsumować sztukę niezależną. Malarze cenią w niej to, że tworzenie sprawia im satysfakcję. Tego typu dzieła doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu, uwrażliwiają na piękno.
Ukazują uniwersalne prawdy i wartości. Artyści nie tworzą w ściśle określonym stylu, mogą wykonywać obrazy będące odzwierciedleniem ich duszy. A to dla wielu twórców rzecz najważniejsza na świecie.