Malarstwo potrafi odtwarzać rzeczywistość lub tworzyć nowe światy, pobudzające wyobraźnię, interpretujące historię lub odtwarzające rozmaite emocje. Przez wielu było i wciąż jest uznawane za najbardziej wysublimowaną ze sztuk wizualnych. Dzięki niej można oddać rozmaite elementy przestrzeni lub zobrazować swoje własne wizje i emocje.
Co można zyskać dzięki obrazom? Pozwalają tworzyć i interpretować, niekoniecznie świat rzeczywisty. Chętnie korzystają z tego malarze z nurtu realizmu fantastycznego, jak choćby Wojciech Siudmak.
Wojciech Siudmak – malarstwo fantastyczne
Wojciech Siudmak urodził się w Wieluniu, z którym wciąż jest mocno związany, choć na skutek życiowych wyborów na stałe osiadł we Francji. Studiował w Paryżu w École des Beaux-Arts, gdzie stworzył podwaliny dla swojego wyjątkowego stylu, pełnego liryzmu, narracji i baśni.
Jest uznawany za jednego z najważniejszych polskich artystów nurtu realizmu fantastycznego. Jego dzieła mają też wiele wspólnego z francuskim surrealizmem. Czerpią choćby z dorobku Salvadora Dali i Rene Magritte’a.
Poszukiwanie piękna – obrazy Wojciecha Siudmaka
Co wyróżnia obrazy Wojciecha Siudmaka? To świat postaci odizolowanych od otoczenia. Stanowią one epicentrum obrazu oraz tworzonego w jego ramach mini wszechświata. Są z dala od innych oraz izolują się od pustego otoczenia. Poszukują siebie, przeżywają dramaty lub kreują swoje własne opowieści.
Autor tworzy świat heroiczny, któremu blisko do fantastycznych opowieści o superbohaterach lub do idealnego świata mitów antycznej Grecji. Wypełniają go piękne i idealne boginie oraz odważni herosi, gotowi do zdobywania świata i tworzenia swoich własnych mitów.
Artysta czerpie bowiem równocześnie z dorobku kulturowego Europy oraz tworzy swoje własne historie – enigmatyczne, niedopowiedziane i ponadczasowe, w których mogą zatapiać się odbiorcy z rozmaitych kręgów i grup wiekowych. Jest to świat niezwykły – pełen tajemniczości i uniwersalnego piękna.
Świat zamknięty w micie
W centrum opowieści Wojciecha Siudmaka pozostaje nasz codzienny świat i Wszechświat oraz jego rozmaite wcielenia i interpretacje. Jego obrazy nie są dosłowne i proste. Pozwalają na pewną dowolność oraz własne interpretacje. Równocześnie czerpią z dawnych mitów, tworzą obrazy do rozmaitych historii (artysta stworzył choćby cykl ilustracji do Diuny), ale też budują swój własny mit – w oparciu o doświadczenia, emocje oraz wiedzę.
Jak powiedział sam artysta: My naprawdę stoimy przed niezwykłą perspektywą, której do tej pory nie było. To jest wyjątkowy przywilej, więc jak tu (…) nie starać się opowiedzieć o niej?
Wojciech Siudmak ewidentnie zabiera w tej sprawie głos – wykorzystując wypracowaną technikę oraz szeroki wachlarz motywów. Nie stawia jednak przysłowiowej kropki nad „i”. Zamiast tego daje pole do interpretacji dla odbiorców. Dzięki temu jego sztuka zyskuje głębszy, bardziej przestrzenny i ponadczasowy wymiar.