Sztuka konstruktywizmu. Tajemnicza geometria i forma
Sztuka konstruktywizmu skupia się na geometrii i abstrakcyjnych formach. W tym artykule odkryjemy fascynujący świat konstruktywizmu opierający się na matematycznych, wyważonych proporcjach.
Sztuka konstruktywizmu – początki konstruktywizmu
Pierwszy raz o konstruktywizmie usłyszano w Rosji na początku XX wieku. Artyści zafascynowani współczesną sztuką, a zwłaszcza futuryzmem i kubizmem, inspirowali się „czystą sztuką”, sięgali po proste bryły oraz głęboko nasycone barwy.
Sztuka konstruktywizmu – rewolucyjna idea
Powstanie konstruktywizmu wiąże się z rewolucją w Rosji, przemianami społecznymi i politycznymi. Coraz częściej artyści chcieli być przyrównywani do nowoczesnych, awangardowych twórców, poprzez abstrakcyjne obrazy dążyli do odnowienia sztuki.
Sztuka konstruktywizmu – geometria formą ekspresji
Głównym środkiem wyrazu w konstruktywizmie jest geometria. Przez długi czas twórcy poszukiwali czystych linii, wyrazistych kształtów i abstrakcyjnych proporcji. Dzięki tym cechom wykreowano nowe spojrzenie na sztukę.
Sztuka konstruktywizmu – pionierzy konstruktywizmu
To co wyróżnia konstruktywizm na tle innych kierunków to fakt, że artystów inspirowała matematyka, na jej podstawie tworzyli szalone kompozycje. A najzdolniejszymi malarzami byli Kazimierz Malewicz, Wasilij Kandinsky i El Lissitzky.
Sztuka konstruktywizmu – konstruktywizm w architekturze
Sztuka konstruktywistyczna wywarła duży wpływ na architekturę. Stawiano na nowoczesne, funkcjonalne budynki, konstruując je zwracano uwagę na nowatorskość, innowacyjność, oryginalność i harmonię.
Sztuka konstruktywizmu i kubizm
Konstruktywizm miał wiele wspólnego z kubizmem. Oba style łączyło przywiązanie do abstrakcyjnych form, intensywnych kolorów i dziwnej, spłaszczonej perspektywy. Te same motywy i zbliżone proporcje inspirują dziś współczesnych artystów.
Sztuka konstruktywizmu i współczesna sztuka
Sztuka konstruktywistyczna pozostaje inspiracją dla wielu artystów współczesnych. Odkryjemy tajemnice, jakie kryją się za tym, jak nowocześni twórcy kontynuują tradycje konstruktywistyczne, wykorzystując matematyczne zasady i abstrakcyjne formy.
Sztuka konstruktywizmu a widz
Osłupienie, zdziwienie, niechęć i radość. To tylko niektóre spośród całego wachlarza emocje towarzyszące widzom. Sztuka konstruktywizmu wciąż bywa niezrozumiana, jednak kto odda jej się w posiadanie, ten raz na zawsze się nią zachwyci.
Sztuka konstruktywizmu – styl wyważonych myśli
Sztuka konstruktywistyczna to połączenie abstrakcyjnych, wybujałych form z rzetelnym światem reguł i zasad opartych na matematycznych wyliczeniach. Medium inspiruje współczesnych artystów, wywołuje zachwyt oraz refleksję.