Surrealizm – korzenie surrealizmu
Surrealizm powstał w latach 20. XX wieku, stanowił odpowiedź na racjonalną sztukę. Artyści tworzyli irracjonalne prace, a niekwestionowanym mistrzem sztuki surrealistycznej był Salvador Dali.
Surrealizm – wyobraźnia narzędziem artystycznym
Sztuka surrealizmu wykorzystuje wyobraźnię jako główne źródło inspiracji. Eksplorowanie snów, marzeń i fantazji stanowi główne źródło inspiracji, dzięki niemu twórcy mogą wykonywać unikalne i zaskakujące dzieła.
Surrealizm – automatyzm i spontaniczność
Dużą rolę w surrealizmie odgrywa podświadomość. Dzięki niej możliwe jest tworzenie spontanicznych, intuicyjnych obrazów, artyści odkrywają w ten sposób nowe formy wyrazu artystycznego.
Surrealizm – sztuka interpretacji snów
Sztuka surrealizmu często odwołuje się do symboliki snów, interpretuje je. Iluzyjne fantazje, często nie mające pokrycia w rzeczywistości to obok intuicji bardzo ważna cecha współczesnej sztuki.
Surrealizm – nierealna rzeczywistość
Surrealizm dąży do przedstawiania nierealnej rzeczywistości przenikającej granice świadomego myślenia. Sztuka będąca na pograniczu światów i sennych koszmarów wywołuje w widzu różne uczucia.
Surrealizm i psychoanaliza
Sztuka surrealizmu miała wiele wspólnego z psychoanalizą Zygmunda Freuda. Badania niemieckiego psychologa umożliwiły twórcom zrozumienie, czym jest podświadomość i w jaki sposób można z niej korzystać.
Surrealizm – sztuka wyrazistych symboli
Mroczne, sekretne symbole o ukrytym znaczeniu. Artyści uwielbiają sięgać po trudne do zinterpretowania, pobudzające wyobraźnię, ekspresję i zmuszające do refleksji znaki. Bez tych symboli sztuka surrealizmu nie mogła by istnieć.
Surrealizm a sztuka współczesna
Sztuka surrealizmu wywiera silny wpływ na współczesnych artystów. Intrygujące, obnażające ludzką psychikę obrazy wciąż spotykają się z dobrym przyjęciem, nie mniejszym niż dzieła nieżyjących już twórców.
Surrealizm – charakterystyka stylu
Surrealizm to magiczny i tajemniczy styl wydobywający najgłębsze emocje i ukryte pragnienia, stawia pytania o granice rzeczywistości i percepcji. Sztuka surrealizmu pokazuje jak nieskrępowana wyobraźnia może stanowić inspirację dla wielu niezwykłych i tajemniczych dzieł sztuki.