Zdeformowane, nałożone na siebie postacie przypominają kolaże. Nawet rzeźby, stroje i dodatki proponowane przez artystę przypominają surrealistyczne obrazy. Mocne barwy i skrócona perspektywa to kolejne cechy charakterystyczne stylu Salvadora Dalego. Jakie są jeszcze inne najważniejsze znaki szczególne stylu artysty?
Salvador Dalí – zbawca nowoczesnego malarstwa
Przepada za skandalami. Umie się wypromować, chętnie wypowiada się na tematy nie związane z kulturą. Takie działania przysparzają mu wielbicieli i wrogów. Podobnie jest z dziwacznymi, trudnym do zapamiętania tytułami prac. Niektóre z nich nawiązują do polityki, inne do szeroko pojętej kultury. Pełne zniekształconych postaci dzieła są jednak bardzo oryginalne.
Salvador Dalí – malarz, który nie cierpiał na skromność
Dla urodzonego w 1904 roku w Figueres artysty takie działania nie są niczym nadzwyczajnym. W dzieciństwie często bawi się z nieistniejącymi znajomymi, udaje, że jest Napoleonem. W końcu zaczyna tworzyć obrazy. Rodzice nie wyglądają na zaskoczonych: wiedzą, że słynący z wybujałej fantazji chłopiec musi zacząć pracować na własny rachunek.
Salvador Dalí – madrycki epizod
O Akademii Sztuk Królewskich w Madrycie plotki krążą od lat. Mawia się o wysokim, ponadprzeciętnym programie nauczania, doskonałych wykładowcach i żądnych wiedzy studentach. Do tych ostatnich zalicza się Salvador. Chłopiec jest jednym z najmłodszych słuchaczy, co nie przeszkadza mu tworzyć własnych, nieco przerażających kompozycji.
Salvador Dalí – genialny samouk
Już wtedy wygłasza oryginalne poglądy. Nazywa siebie geniuszem, na co większość ludzi kręci z niedowierzaniem głowami. Prawda jest taka, że wyrzucony z uczelni chłopak kształci się sam. I osiąga na tym polu mistrzostwo! Pełnymi garściami czerpie ze współczesnego malarstwa. Futuryzm, kubizm i metafizyczne malarstwo pociągają go nie mniej niż nadrealizm.
Salvador Dalí – ojciec surrealizmu
Ekspozycja w Barcelonie sprawia, że zaczyna coraz mocnej wierzyć w siebie. Malarz trafia do Paryża, gdzie spotyka Pabla Picassa. Koślawe, różnobrwne obrazy nie podobają mu się, Dalí zarzuca artyście brak stylu. Sam mówi o sobie, że jest twórcą nowego kierunku. Już wtedy zakochuje się w intrygujących, odrealnionych kompozycjach.
Salvador Dalí – twórca niepokorny
Nie uznaje tematów tabu. Znacznie mają dla niego seksualne pozy, wydłużone pejzaże i wyimaginowane stwory. Artysta chętnie wypowiada się na temat wyniszczającej hiszpańskiej wojny domowej. Oryginalne dzieła wymuszają na nim wymyślanie równie dziwnych nazw. Obok wielkoformatowych obrazów zainteresowaniem cieszą się też rzeźby i biżuteria.
Salvador Dalí – pisarz i publicysta
To nie jedyne sprawy, jakie go zajmują. Razem z przyjaciómi wydaje manifesty na temat surrealizmu, pisze scenariusze filmowe i dwie autobiografie. Książki natychmiast znikają z półek, chociaż jest w nich mało wiarygodnych informacji. Czytelnikom podoba się forma, w jakiej autor „Dzienników geniusza” promuje siebie.
Salvador Dalí – artysta wykluczony
André Breton nie jest jedynym, który zauważa zmianę w zachowaniu nadrealisty. Nie podobają mu się opinie na temat generała Franco. Przyprawiające o zawrót głowy, wypełnione światłem i cieniem prace budzą mieszane uczucia. Twórca „Profilu czasu” pojawia się w kostiumach do nurkowania, coraz częściej prowokuje. Po krótkim namyśle Breton wyrzuca go z grupy.
Salvador Dalí w Nowym Jorku
Tę podróż będzie wspominał latami. Wybuch II wojny światowej sprawia, że wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. W mieście, w którym sztuka nowoczesna dopiero zyskuje popularność, malarz czuje się jak ryba w wodzie. Spotkania z fanami i wywiady ułatwiają mu sprzedaż obrazów, grafik, litografii i plakatów.
Salvador Dalí – surrealista podziwiający swoje obrazy
Nadrealne kompozycje podobają się publiczności. Artysta kocha reklamę, zdaje sobie sprawę, że głosy na temat wybujałych, nie zrozumianych prac nie milkną. Aby zamknąć usta krytykom organizuje kolejne wernisaże. Pojawiają się na nich gwiazdy, które nabywają od niego dzieła. W Stanach Zjednoczonych tego typu prace nikogo nie zaskakują.
Salvador Dalí – autor kolaży?
Żaden rodzaj sztuki nie jest mu obcy. Kiedy słyszy drwiące komentarze na temat „okropnych kolaży” uśmiecha się pod nosem. Rzadko przyznaje rację dziennikarzom. Nachodzące na siebie zwierzęta i przedmioty znajdują się w dobrze znanej mu przestrzeni. Szalone, egocentryczne płótna są bardzo emocjonujące. Nie każdemu przypadają do gustu.
Salvador Dalí – wizytówka nadrealistów
Malarz nie ma wielkiego wyboru: jeśli zamierza zostać jednym z najlepiej sprzedających się twórców, musi wykonywać kolejne płótna. Szybko rzuca się w wir nowych obowiązków, spływają na niego zamówienia. Bywa, że nie nadąża z wykonaniem obrazów, sygnuje puste płótna, a ich wykonanie zleca znajomym. Pytany o to kim jest, mawia, że od podstaw stworzył surrealizm.
Salvador Dalí – schyłek wielkiego mistrza
Na początku lat 80. Katalończyk opuszcza Nowy Jork. Coraz rzadziej tworzy, bywa, że na długie godziny zamyka się w atelier. Zaczyna wymyślać pełne wysmakowanych detali obrazy. To nie jest dobry pomysł. Recenzenci nie zostawiają na nim suchej nitki. Artysta wykonuje jeszcze kilka kompozycji, po czym rezygnuje z malowania.
Salvador Dalí – ikona nadrealizmu
Salvador Dali jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców. Wymyślał chwytliwe kojarzone z reklamami tytuły dzieł, w nieoczywisty sposób mieszał intensywne kolory farb. Z kolei skróty perspektywiczne i koślawe postacie zapewniły mu miano nieprzeciętnego twórcy.
Salvador Dalí w Touch of Art
W naszej galerii znajdą Państwo wiele niezrównanych dzieł artysty: https://www.touchofart.eu/Salvador-Dali/. Zachęcamy do zapoznania się z pełną biografią hiszpańskiego malarza dostępną na naszym dedykowanym blogu: https://www.touchofart.eu/blog/salvador-dali-nieskromny-geniusz/.