Żywe i wyblakłe kolory. Schematycznie zarysowane postaci i dobrze odwzorowane kontury. Nie mające perspektywy płótna i obrazy rozjaśnione przez światłocień. Tak w ogromnym uproszczeniu można opisać sztukę Pabla Picassa. W naszym nowym artykule podpowiadamy co koniecznie musisz wiedzieć o jego twórczości.
Pablo Picasso – najistotniejsze składniki stylu
Jego prace nie sposób scharakteryzować jednym słowem. Kiedy nudzi mu się jedna kompozycja, staje przed sztalugami i tworzy kolejną. Schematycznie zaznaczeni modele to nie jedyny znak szczególny artysty. Równie ważne są dla niego rozjaśnione, zmieszane ze sobą kolory, a także sześciany, które pojawiają się niemal w każdym dziele.
Pablo Picasso – artysta nad artystami
Sztuka to dla niego jedyna słuszna alternatywa. Malarz, który za nic w świecie nie uznaje świętości, doskonale czuje się jedynie we własnym towarzystwie. Urodzony w 1881 roku w Maladze autor „Panien z Avinionu” już w dzieciństwie sporo rysuje. Coraz częściej mawia się o nim, że w ciągu kilku godzin potrafi stworzyć pracę, jakiej świat nie widział.
Pablo Picasso – znawca Velazqueza
Zanim na dobre zwładnie wyobraźnią wielu, sam próbuje swoich sił kopiując dzieła hiszpańskich twórców. W pracach starych mistrzów dostrzega kunsztownie rozłożone bliki świetlne, nałożone na siebie farby. Kiedy jakiś czas później dostaje wyróżnienie na Krajowej Wystawie Sztuk Pięknych nie przypuszcza, że jego życie tak szybko się zmieni.
Pablo Picasso – prowokator czy geniusz?
Już wtedy lubi prowokować. Kiedy jakieś zajęcia w Królewskiej Akademii San Fernando nie przypadają mu do gustu, szybkim krokiem wychodzi z sali. Zajęcia z kompozycji, rysunku i historii malarstwa śmiertelnie go nudzą. Odtąd spędza dnie w muzeach. Dwie kreski wystarczą, by stworzyć szkic. Potem nanosi na niego kolory, dba o perspektywę i własny styl.
Pablo Picasso – człowiek sztuki
Pallaresa, niewielka wioska na pograniczu Katalonii z Aragonią, nie wyróżnia się niczym niezwykłym. Ale dla chłopaka stanowi źródło wielu inspiracji. To tutaj zaczyna portretować chłopów, tutaj też zakochuje się w realizmie. Nie na długo. Potem są abstrakcyjne, kolorowe plamy i Paryż.
Pablo Picasso – twórca wyzwolony
Początkowo nic nie wskazuje na to, że będzie wielkim artystą. Jak większość twórców żyje w biedzie, bywa, że nie starcza mu pieniędzy na płótna. Coraz bardziej zachwyca go błękit i róż. Portretuje życie ulicy, kuglarze i cyrkowcy są jego pierwszymi modelami. To nie jest dla niego najlepszy czas. Publiczności nie podobają się te obrazy, dlatego mężczyzna po raz kolejny wymyśla siebie na nowo.
Pablo Picasso – nieśmiertelny malarz
W 1904 roku wiedziony impulsem wynajduje małe studio na Montmartre. Przypadkiem słyszą o nim Gertruda i Leo Stein. Kolekcjonerzy zamawiają u niego kilka dzieł, na równi z portretami zachwycają go afrykańskie maski i cyrk. Bywa, że do statycznych postaci dorzuca geometryczne figury. Tak rodzi się kubizm.
Pablo Picasso – twórca kubizmu
Dość szybko o jego dzieła upominają się marszandzi. Kiedy jeden z nich spogląda na „Panny z Avionionu” natychmiast podpisuje z artystą lukratywny kontrakt. Nie przeszkadza mu, że malarz dość często zmienia styl. Pozbawione perspektywy, pełne wydobywających się z tła płótna figury stają się najbardziej znanymi obrazami Picassa.
Pablo Picasso – skandalista w teatrze
Artysta nie przestaje zaskakiwać. Tak jest m.in. ze scenografią i kostiumami do „Parad”. Przedstawienie nie wszystkim się podoba. Stroje przypominające kanciaste krawędzie boków sześcianu wyglądają jak jedno z dzieł artysty. On sam wierzy, że dobra reklama przyniesie mu zasłużony sukces. Także na polu finansowym.
Pablo Picasso – pisarz z pędzlem w dłoni
W połowie lat 20. twórca zrywa z kubizmem. Przestaje utożsamiać się z bryłami i mało realistycznymi wizerunkami. Wciąż sięga po nowe media, tworzy rysunki i ceramikę. Może sobie na to pozwolić, bo przed jego dziełami kłębią się tłumy widzów. Pisze książkę, co wielu znawców współczesnego malarstwa kwituje uśmiechem na twarzy.
Pablo Picasso i „Guernica”
Monochromatyczne barwy, skłębione postacie i przecinające się pod różnym kątami linie. Praca nad nową gigantyczną kompozycją pomaga twórcy skupić się na pracy. W Hiszpanii trwa wojna domowa, a artysta rozpaczliwie szuka pokoju. Tym samym jego dzieło staje się manifestem przeciw zbrojnym konfliktom.
Pablo Picasso – autor „Gołębia pokoju”
W połowie lat 40. malarz wreszcie ma chwilę dla siebie. Tak trafia do Francuskiej Partii Komunistycznej, która zaprasza go do udziału w kongresie opowiadającym się za pokojem. We Wrocławiu malarz przebywa kilka dni, jednak to właśnie wtedy wymyśla „Gołębia pokoju”. Kilka płynnych kresek wystarczy, by na nowo podbić serca publiczności.
Pablo Picasso – oryginalny malarz
Uwielbia wymyślać sztukę na nowo. Może dlatego niektórzy nazywają go wizjonerem. Faktem jest, że lubi się uczyć. Manipuluje liniami, za ich pomocą tworzy zupełnie nieznany świat. Posługuje się wyobraźnią, dba, by prace wzbudzały szczere emocje. Kiedy w 1973 roku umiera wielu nie wyobraża sobie bez niego życia.
Pablo Picasso w galerii Touch of Art
Jesteśmy zaszczyceni, że w swoich zbiorach posiadamy szkice i rysunki Pabla Picassa. Wiele jego dzieł znajdą Państwo tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Pablo-Picasso/. Zapraszamy do zajrzenia na naszego bloga, gdzie jest wiele interesujących artykułów: https://www.touchofart.eu/blog/pablo-picasso-wizjoner-skandalista/.