Alternatywne inwestycje stają się coraz popularniejsze. Kolekcjonerzy i osoby znające się na rynku sztuki nabywają cyfrowe tokeny, dzieła, które nie zawsze są materialnymi kompozycjami. Dzięki stale rosnącej cenie kompozycje stanowią łakomy kąsek dla znawców współczesnej sztuki. W naszym trzecim artykule z serii o intrygujących cyfrowych pracach, opowiemy Państwu o kolejnych najsłynniejszych tokenach NFT na świecie.
Co to jest CryptoPunk?
Po raz pierwszy o CryptoPunk usłyszano w 2013 roku. Nowinkami technicznymi interesują się nie tylko Matt Hall i John Watkinson, pracownicy Larva Labs, ale i Dylan Field, dyrektor generalny firmy Figma, finansującej prace nad cyfrowymi tokenami. Nikt, łącznie z zainteresowanymi, nie wie, że to historyczny moment.
Pierwsze dzieła autorzy rozdają za darmo, dopiero z czasem zaczynają je sprzedawać. To dobry pomysł, zwłaszcza, że tokeny NFT dopiero wchodzą na rynek. Losowo wybierane zestawy 10.000 zdjęć podobają się kolekcjonerom sztuki. Aby je stworzyć Hall i Watkinson godzinami zastanawiają się w jaki sposób ułożyć unikatowe dzieła.
To trudne zadanie, wymagające nie tylko zdolności, ale i cierpliwości. Sala wypełniona kilkoma dobrej rozdzielczości ekranami komputerów na długie miesiące staje się drugim domem informatyków. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Inwestorzy z zapartym tchem śledzą rynek sztuki.
CryptoPunk#7804 – najdroższy CryptoPunk na świecie
Hall i Watkinson szybko orientują się, że nowatorskim pomysłem fascynują się też artyści. Konkurencja na rynku sztuki sprawia, że tworzą tysiące cyfrowych tokenów. Nie każdy z nich jest wartościowy. Te najbardziej unikatowe, np. CryptoPunk#7804 stanowią wspaniały rodzaj inwestycji.
Niebieski kosmita palący fajkę podoba się młodym, dopiero zapoznającym się ze współczesną sztuką kolekcjonerom. Walka o jedyny w swoim rodzaju token NFT jest zacięta. W końcu właściciele portalu Nifty Gateway, domu aukcyjnego oferującego trójwymiarowe prace, ogłaszają, że cyfrowy token sprzedano za 7.5 miliona dolarów. Niebotyczna kwota jest największą sumą jaką dotąd uiszczono za CryptoPunk.
CryptoPunk#6965 – drugi najrzadszy token NFT
Twórcy CryptoPunks idą za ciosem. Tworzą jeszcze dwa bijące rekordy aukcyjne tokeny NFT, które stają się prawdziwą gratką wśród znawców współczesnej sztuki. Postać nie wyrażająca żadnych emocji, czyli CryptoPunk#6965, szybko zostaje wystawiona na sprzedaż. Inwestorzy są zachwyceni drugą, po palącym fajkę kosmicie, równie rzadką pracą cyfrową.
Właściciel tokenu NFT, który kupuje go za 2100 eterów, będących równowartością 3.5 milionów dolarów może mówić o dużym szczęściu. Wkrótce sprzedaje pracę ze 130% zyskiem, zaczyna lokować kapitał w inne dzieła sztuki. Gdy kolekcjonerzy dowiadują się o trzecim równie unikatowym CryptoPunku, na rynku sztuki wybucha prawdziwa panika.
CryptoPunk#4156 – trzeci unikatowy cyfrowy token
Postać z niebieską chustą na głowie, czyli CryotoPunk#4156, szybko staje się jednym z najbardziej pożądanych dzieł na świecie. Kolekcjonerzy i miłośnicy współczesnej sztuki, designu już wiedzą, że cyfrowe tokeny są świetną formą inwestycji. Licytacja przeciąga się w nieskończoność, w końcu Larva Labs ogłasza, że CryptoPunk#4156 zlicytowano za 1,3 miliona dolarów.
W mediach społecznościowych pojawiają się komunikaty mówiące o tym, że trzeci najdroższy cyfrowy token na świecie jest równowartością 51.5 zwykłych CryptoPunks. Cena przeciętnej pracy? Około 25 tysięcy dolarów. Chętnych na ich kupno nie brakuje.
Zalety tokenów cyfrowych
W przeciwieństwie do tradycyjnych dzieł sztuki, tokeny NFT są gratką dla inwestorów. Z czasem wartość cyfrowych prac rośnie, o czym przekonują się osoby sprzedające dzieła na aukcjach. Są unikatowe, stale aktualizowane przez artystów, ich podrobienie nie jest możliwe.
Wiele osób poznających rynek sztuki, biorących udział w licytacjach jest zaskoczonych wysokimi kwotami, jakie należy zapłacić za współczesną sztukę. Takie ryzyko nie występuje w przypadku trójwymiarowych obrazów, ich cena zwykle zaczyna się od tysiąca dolarów. Prace nabywa się dzięki eterom, krypto walutom, które od razu można spieniężyć. Szybkość transakcji to kolejna zaleta tokenów NFT.
Tokeny NFT – ciekawa alternatywna inwestycja
Cyfrowe tokeny są dziś prawdziwą sensacją. Jeszcze kilka lat temu nikt o nich nie słyszał, były ciekawostka na rynku sztuki. Dziś nabywanie tokenów NFT stało się tak samo elitarnym zajęciem co udział w wystawach, licytacjach tradycyjnego malarstwa, rzeźby, grafiki i lokowania w nie pieniędzy.
Gdy po udanej sprzedaży CryptoPunk#7804 miłośnicy nowoczesnej sztuki zgłosili się do Larva Labs z prośbą o stworzenie doskonałego tokenu, stało się jasne, że twórcy trójwymiarowego obrazu trafili na żyłę złota. Co więcej, wymyślili sztukę, o jakiej dotąd nie śniło się artystom. Innowacyjną i będącą świetną lokatą kapitału. Tokeny NFT zaczęto utożsamiać z doskonałą formą inwestycji.
Sztuka naszych czasów
Kiedy w 2020 roku na rynku sztuki pojawiły się pierwsze tokeny, kolekcjonerzy uzmysłowili sobie, że tradycyjna współczesna sztuka bezpowrotnie straciła na znaczeniu. Nie każda trójwymiarowa kompozycja cieszy się takim samym uznaniem, jednak cyfrowe tokeny posiadają wiele zalet.
Jedną z nich jest fakt, że stanowią doskonałą alternatywną inwestycji. Tokeny NFT to nic innego jak sztuka nowej generacji. Po więcej informacji na temat najsłynniejszych na świecie tokenów zapraszamy do zajrzenia na bloga galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/najslynniejsze-tokeny-nft-na-swiecie-cz-i/, https://www.touchofart.eu/blog/najslynniejsze-tokeny-nft-na-swiecie-cz-ii/.