Od wielu lat licytacje w zagranicznych domach aukcyjnych rozpalają wyobraźnię tysięcy miłośników sztuki. W 2022 roku w ofercie kilku domów aukcyjnych znalazło się wiele wyszukanych, niesamowitych pod wieloma względami prac. W naszym rankingu przedstawiamy 10 najdroższych dawnych kompozycji i radzimy co powinieneś wiedzieć na ich temat.
Malarstwo dawne na międzynarodowych aukcjach
Ponad 100 mln dolarów za niewielkich rozmiarów płótno? Takie kwoty nie dziwią znawców sztuki. Coraz ciekawsze ekspozycje, na których można zobaczyć dzieła już nie żyjących artystów, to nie to samo co możliwość obcowania z nim na co dzień, dotykania go i podziwiania. Za taką możliwość miłośnicy arcydzieł są w stanie zapłacić każde pieniądze.
Georges Seurat – pointylizm w najlepszym wydaniu
Francuski neoimpresjonista słynął z nietypowej techniki malarskiej. Zamiast barwnych plam umieszczał na płótnach kreski i kropki. Mierzący 39.3×50 cm obraz ukazujący trzy modelki na tle najsłynniejszej pracy malarza, „Niedzielnego popołudnia na wyspie Grande Jatte”, jest tym samym najcenniejszym dziełem z kolekcji Paula Allena. Nowy nabywca zapłacił za nie 149.2 mln dolarów.
Paul Cézanne i „Góra św. Wiktorii”
Góra św. Wiktorii, usytuowany na południu Francji masyw górski, był jednym z ulubionych motywów Cézanne’a. Za pracę prekursora kubizmu, który do wszystkiego w życiu doszedł sam, należało uiścić ponad 138 mln dolarów. Walka o obraz, podobnie jak o pozostałe kompozycje ze zbiorów współwłaściciela Microsoftu, była zacięta.
Vincent van Gogh i „Sad z cyprysami”
Vincent van Gogh to artysta znany każdemu. Nie każdy jednak wie, że malarz za życia sprzedał tylko jedno malowidło. Dziś jego pejzaże są najbardziej poszukiwanymi pracami, bez wątpienia zalicza się do nich „Sad z cyprysami”. Stworzone w Arles, francuskim mieście wypoczynkowym, płótno wylicytowano za 117.2 mln dolarów.
Paul Gauguin i „Macierzyństwo II”
105.7 mln dolarów. Taką sumę musiał uiścić nowy właściciel wykonanego w 1899 roku płótna. Obraz przedstawiający trzy półnagie młode dziewczyny to kolejny smakowity kąsek, o który bili się kolekcjonerzy. Aukcja z 9 i 10 listopada 2022 roku w domu aukcyjnym Christie’s potwierdziła, że prace mieszkającego w Thaiti artysty wciąż są bardzo poszukiwane.
Gustav Klimt – unikatowy „Brzozowy las”
Dzieła tego twórcy pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko. Nic dziwnego, że kiedy na nowojorskiej licytacji domu aukcyjnego Sotheby’s zaprezentowano „Brzozowy las” na sali zapanowała cisza. Złocisto – zielona kolorystyka obrazu najbardziej spodobała się osobie, która nabyła go za 104.6 mln dolarów.
„Canal Grande i Santa Maria della Salute” Claude’a Moneta
Płótna Claude’a Moneta od dawna przyciągają wzrok koneserów sztuki na całym świecie. Chociaż jego prace znajdują się m.in. w paryskim Musée d’Orsay czy Muzeum Sztuk Pięknych w San Francisco, niektóre kompozycje trafiają do rąk prywatnych kolekcjonerów. Jeden z nich za „Canal Grande i Santa Maria della Salute” musiał wysupłać z portfela 56.6 mln dolarów.
„Nimfy” Claude’a Moneta
Płótna Claude’a Moneta są jednymi z najbardziej pożądanych dzieł świata. Dla impresjonisty było to wyjątkowe malowidło, dzięki któremu powrócił do swojej największej, obok ogrodnictwa, pasji. Po śmierci drugiej żony za radą przyjaciół, artysta sięgnął po pędzel. Efekt? Obraz wart dziś 30 mln dolarów.
„Biała róża z Larkspur nr 1” Georgii O’Keeffe
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich malarek, kochająca kwiaty pod każdą postacią, tworzyła nieprzeciętne abstrakcje. „Biała róża z Larkspur nr I”, praca znajdująca się wcześniej u Paula Allena, zachwyciła niejedną osobę. Kwota 26.725 mln dolarów to suma, o jaką uboższy stał się nowy nabywca dzieła malarskiego.
Pablo Picasso i portret jednej z jego muz
Znany z pracowitości malarz, niemal nie rozstawał się z pędzlem. Kiedy w 1938 roku wymyślił szaro – biały przypominający starą fotografię portret kobiety, nie przypuszczał, że za kilkadziesiąt lat później o kompozycję będzie toczyć się zaciekły bój. Ostatecznie sprzedano ją za równowartość 16 mln dolarów.
„Portret pana R” Gustave’a Caillebotte’a
Stworzył ponad 570 malowideł. Ta liczba robi dziś duże wrażenie, tym bardziej, że Gustave Caillebotte, wykształcenia prawnik, miał nigdy nie zostać artystą. Bardziej niż przepisy, akty prawne pociągała go sztuka. „Portret pana R” ze zbiorów prywatnych to następna kompozycja zlicytowana za ponad milion dolarów. Miłośnik malarstwa chwili kupił ją za 8.7 mln dolarów.
Dzieła dawnej sztuki – czemu są tak drogie?
Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie każdemu podoba się ta sama kompozycja, jednak rosnące ceny obrazów przyciągają jak magnes kolejne pokolenia kolekcjonerów. Chociaż malarstwo współczesne podoba się coraz większej grupie osób, sztuka dawna nadal ma swoich miłośników. Oparta na tradycyjnych wartościach prawie nigdy się nie nudzi.
Zestawienie najcenniejszych dawnych obrazów w Touch of Art
Na naszym blogu znajdą Państwo niejeden atrakcyjny artykuł o współczesnych twórcach. Szczególnie zachęcamy do lektury tekstów poświęconych najciekawszym polskim licytacjom dawnych dzieł malarskich : https://www.touchofart.eu/blog/rynek-sztuki-w-polsce-w-2020-roku-cz-i/.