Na polskich aukcjach próżno szukać dzieł sprzedawanych za takie same kwoty co na zagranicznych licytacjach. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się dzieła nadrealistów. W naszym najnowszym artykule pokazujemy najciekawsze obrazy polskich surrealistów sprzedane w 2022 roku.
Polski rynek sztuki – na co zwrócić uwagę?
Prace warte miliony trafiają się na polskich wyprzedażach bardzo rzadko. To one przyciągają młodych, rozentuzjazmowanych kolekcjonerów, marzących o malowidłach żyjących malarzy. Współczesna sztuka przeżywa obecnie renesans, nierzadko kosztuje zdecydowanie mniej niż dawne malarstwo. Na jakie dzieła malarskie jest największy popyt?
Polski rynek sztuki – najbardziej interesujące obrazy
Zdumienie wciąż budzi surrealizm. Na tegorocznych licytacjach nie zabrakło liczących się, mających na koncie wiele wystaw twórców. Zdzisław Beksiński, Jacek Yerka czy Rafał Olbiński to tylko nieliczni twórcy, o których prace zabiegano. Sporym zaskoczeniem była licytacja, na której sprzedano płótno Daniela Pawłowskiego.
Zdzisław Beksiński i „Bez tytułu”
W czerwcu w warszawskim domu aukcyjnym Agra Art zawrzało. To właśnie wtedy za stworzoną w 1971 roku nie mającą nazwy kompozycję nowy właściciel wybulił pół miliona złotych. Prace Zdzisława Beksińskiego od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a każde płótno tego artysty z miejsca staje się białym krukiem.
Daniel Pawłowski i „Babel”
Zdarza się, że licytowana praca z czasem zyskuje na wartości. Tak było m.in. w przypadku malowidła Daniela Pawłowskiego, surrealisty zwracającego uwagę na szczegóły. Kiedy 30 kwietnia 2022 roku w Sopockim Domu Aukcyjnym nowy nabywca uiścił za „Babel” 400.000 złotych, nikt nie spodziewał się, że zapierający dech w piersiach obraz osiągnie taką sumę.
Zdzisław Beksiński i „Bez tytułu (Z2)”
Równie dużo powodów do zadowolenia miał kolekcjoner, który powiększył swoje zbiory o obraz „Bez tytułu (Z2)”. Wykonane przez Zdzisława Beksińskiego na początku lat 70. dzieło po zaciętej walce sprzedano za 360.000 złotych. Dom aukcyjny Desa Unicum może poszczycić się sprzedażą największej ilości obrazów polskich surrealistów.
„Bez tytułu (ZH)” Zdzisława Beksińskiego
310.000 złotych to nie największa kwota, za jaką kupiono malowidła Zdzisława Beksińskiego. Uwagę miłośników surrealizmu przykuła historia płótna. Pochodząca z okresu fantastycznego kompozycja początkowo znajdowała się w zbiorach nieistniejącego już japońskiego Muzeum Sztuki Europejskiej, stamtąd po 30 letniej nieobecności trafiła do jednej z galerii w Tychach.
Jacek Yerka i „Na skróty”
W 2022 roku nie zabrakło obrazów uznanych, o sporym dorobku artystów. Nie inaczej było w przypadku październikowej aukcji sztuki fantastycznej w Desie Unicum. Pełen jaskrawych, świetlistych barw obraz „Na skróty” szybko znalazł nowego właściciela. Namalowane w 1991 roku przez Jacka Yerkę płótno kosztowało 290.000 złotych.
Rafał Olbiński i „Defense Against Banality”
Realistyczno – magiczne, w bajecznych, żywych kolorach prace to znak rozpoznawczy Rafała Olbińskiego. Malarz od lat przedstawia dwa równolegle istniejące obok siebie światy. „Defense Against Banality” to najdroższe sprzedane w tym roku dzieło twórcy, nabyto je za 230.000 złotych.
„Dzień, który przyniósł miłość” Rafała Olbińskiego
Rafał Olbiński to twórca surrealistycznych plakatów operowych. „Dzień, który przyniósł miłość”, imponujących rozmiarów praca, przyniósł artyście dochód w postaci 90.000 złotych. Obrazy mieszkającego na stałe w Stanach Zjednoczonych twórcy od lat budzą pożądanie niejednego amatora współczesnej sztuki.
„Leda z łabędziem” Rafała Olbińskiego
Nadrealista wielokrotnie powracał do znanego tematu. Dzieło z podtrzymującą łabędzia kobietą kosztowało „zaledwie” 85 tysięcy złotych. Akt śpiącej postaci jest wyjątkowo delikatny, utrzymany w żywych, nasyconych, bajkowych barwach. Nic dziwnego, że sprzedana we wrześniu W Desie Unicum praca stanowiła łakomy kąsek dla kolekcjonerów.
„Pająk nejdejski i jajo wieczności” Franciszka Starowieyskiego
Stworzony w 1976 roku obraz nie należy do najcenniejszych dzieł malarskich Franciszka Starowieyskiego. Dziwne, będące wytworem fantazji płótno nowy nabywca otrzymał za 50.000 złotych. Chociaż nie jest to imponujący wynik, prace artysty pojawiają się na aukcjach dosyć rzadko.
Najcenniejsze dzieła sztuki współczesnej w galerii Touch of Art
Na naszym dedykowanym blogu znajduje się wiele ciekawych artykułów na temat współczesnej sztuki. Zachęcamy do zapoznania się z innymi tekstami: https://www.touchofart.eu/blog/najbardziej-ekscytujace-aukcje-dawnego-malarstwa-w-polsce-w-2022-roku/.