Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Józef Chełmoński, a może Juliusz Kossak? Najbardziej znani twórcy XIX – wiecznej sztuki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, nie mniejszym niż prace bardziej współczesnych polskich malarzy. W naszym artykule podpowiadamy co musisz wiedzieć o najbardziej ekscytujących aukcjach dawnego malarstwa w Polsce w 2022 roku.
Garść informacji o polskim rynku sztuki
O ile na międzynarodowych licytacjach często pojawiają się prawdziwe „perełki”, do jakich zaliczają się dzieła muzealnej klasy, o tyle polscy kolekcjonerzy o tego typu dziełach mogą jedynie pomarzyć. Raz na jakiś czas trafiają się prawdziwe unikaty, o jakich nie przestaje śnić każdy szanujący się miłośnik klasycznego malarstwa. Nie inaczej było w tym roku.
„Portret damy” Petera Paula Rubensa
W połowie marca w warszawskim oddziale Desy Unicum wybuchło prawdziwe zamieszanie. Wszystko z powodu „Portretu damy”, kompozycji Petera Paula Rubensa. Nowy nabywca zapłacił za nią 14.4 mln złotych. Jest to tym samym drugi (zaraz po „Rzeczywistości” Jacka Malczewskiego) najdroższy wylicytowany obraz.
Jacek Malczewski i „Autoportret. Wizja Ezechiela”
Jacek Malczewski to jeden z tych artystów, którego prace docenia niemal każdy. Nic dziwnego, że kiedy na czerwcowej aukcji w Desie Unicum pojawiło się kolejne malowidło twórcy, szybko znalazł się chętny gotowy uiścić za nie 2.2 mln złotych. Była to jedna z najdroższych tegorocznych transakcji na polskim rynku sztuki.
„Bitwa Kozaków z Tatarami pod Bałtą” Józefa Brandta
XIX – wieczni malarze są bardzo poszukiwanymi artystami. Nie inaczej jest z Józefem Brandtem, artystą kojarzonym ze scenami historycznymi. Wykonaną przed 1896 rokiem „Bitwa Kozaków z Tatarami pod Bałtą” pracę wyceniono na 1.7 mln złotych. Po raz kolejny Desa Unicum okazała się być domem aukcyjnym oferującym wyszukane płótna.
Józef Chełmoński i „Powrót z łąk”
Autor „Babiego lata”, dzieła na co dzień przechowywanego w Muzeum Narodowym w Warszawie, po raz kolejny stał się jednym z bardzo pożądanych malarzy. Wszystko za sprawą licytacji, na której dzieło sprzedano za 1.5 mln złotych. Kompozycja ukazująca wychodzącą z pola kobietę stała się kolejnym nietuzinkowym dziełem malarskim Józefa Chełmońskiego.
„Ogniem i mieczem” Juliusza Kossaka
Przeprowadzona w sierpniu w sopockim oddziale Desy Unicum sprzedaż 12 prac ilustrujących powieść Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” okazała się dla wielbicieli talentu Juliusza Kossaka sporym zaskoczeniem. Ostatecznie wykonane z ogromnym pietyzmem dzieła kupiono za 1.35 mln złotych.
Józef Brandt i „Przewóz rannych”
1.35 mln złotych. Taką sumę musiał uiścić nowy posiadacz „Przewozu rannych”. Intrygujące płótno namalowane przez Józefa Brandta było kolejną gratką dla znawców dawnej sztuki. Licytacja, która odbyła się w warszawskiej siedzibie Desy Unicum, była kolejną ofertą skierowaną do inwestorów, a jej wynik przeszedł oczekiwania wielu osób.
„Macierzyństwo” Meli Muter
Mela Muter, polska malarka żydowskiego pochodzenia, zyskała rozpoznawalność dzięki wysmakowanym portretom. Za stworzone w połowie lat 20. płótno ukazujące siedzącą w fotelu kobietę karmiącą dziecko zapłacono 1.05 mln złotych. Kobieta należy do rozpoznawalnych malarek, wielu kolekcjonerów biło się o obraz.
Jacek Malczewski i „Autoportret z Eryniami”
Słynący z licznych autoportretów twórca stworzył wiele liczących się w świecie polskiej sztuki malowideł. Jednym z nich bez wątpienia jest „Autoportret z Eryniami”. Olej wykonany na sklejce można było nabyć za 870 tys. złotych. Odbywająca się w czerwcu aukcja w Desie Unicum była kolejnym wydarzeniem, o jakim mówiono przez długi czas.
„Portret Ireny Wiedyskiewicz – Polniakowskiej” Witkacego
Prace Stanisława Ignacego Witkiewicza od lat cieszą się ogromnym upodobaniem widzów. Licytacja mało znanego portretu znajomej związanego z Zakopanem i Krakowem artysty, zbiegła się z wystawą jego prac w warszawskim Muzeum Narodowym. To właśnie ta ekspozycja przyczyniła się do sprzedaży pastelu za 850 tys. złotych.
„Tragarze” Bolesława Cybisa
Wykonana przez 1933 rokiem praca zaprezentowana w Desie Unicum na początku października tego roku spotkała się z dużym zaciekawieniem. Bolesław Cybis należał do twórców chętnie portretujących chłopów. Za wizerunek robotników portowych nieznany kolekcjoner wydał 700 tys. złotych. Z pewnością nie były to źle zainwestowane pieniądze.
Licytacje polskiej sztuki dawnej w 2022 roku
Najwięcej publicznych przetargów odbyło się w Desie Unicum. Chociaż od lat warszawski dom aukcyjny posiada monopol na sprzedaż wyjątkowej klasy, a przez to także najkosztowniejszych malowideł, nie brakuje chętnych gotowych zapłacić bajońskie sumy za oryginalne prace. Jak zawsze gigantycznym powodzeniem cieszyli się czołowi, rozpoznawalni malarze.
Ranking najbardziej pożądanych dzieł sztuki w galerii Touch of Art
Na naszym blogu zamieściliśmy niejeden wyszukany artykuł. Znajdą tam Państwo wiele przydatnych informacji o współczesnych twórcach i licytacjach: https://www.touchofart.eu/blog/najdrozsze-dawne-malarstwo-co-powinienes-wiedziec-o-pracach-sprzedanych-w-2022-roku-na-swiecie/.