Mocno zgeometryzowane, kolorowe, pełne emocji i pozbawione perspektywy. Prace Marca Chagalla, cenionego na świecie malarza, na przestrzeni lat bardzo się od siebie różniły. Chociaż artysta doceniał różne style, pozostał wierny sobie. W naszym nowym artykule opowiadamy o tym co powinieneś wiedzieć o artyście.
Marc Chagall – najistotniejsze znaki szczególne
Nachodzące na siebie linie i rozjaśniona paleta barw. Obok nich dla twórcy istotne stają się geometryczne figury, które z czasem porzuca na rzecz koloru. Potrafi posługiwać się kilkoma odcieniami tego samego koloru. Ulubione barwy? Żółć, zieleń, brąz, stonowany błękit, biel i przytłumiona czrwień. Unoszące się w powietrzu postacie to kolejna cecha charakterystyczna dla jego stylu.
Marc Chagall – kilka słów o malarzu
Sztuka to nie jedyne zajęcie, jakiemu się oddaje. Zanim poświęci się wykonywaiu nowych kompozycji zajmuje go gra na skrzypcach. Marzy, by zostać muzykiem. Tradycyjny, przekazywany od pokoleń zawód z czasem fascynuje go coraz mniej. Pochodzący z Łożnej artysta pragnie zostać kimś więcej.
Marc Chagall – rozpoznawalny artysta
W jego życiu nie ma przypadków. Kiedy w wieku 19 lat zaczyna rysować od razu rzuca się na glęboką wodę. Trafia do Szkoły Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuk. To najlepsza uczelnia w Sankt Petersburgu, do której dostają się najlepsi. Dzięki stypendum malarz niebawem wyjeżdża do Paryża.
Marc Chagall – twórca nierealnego świata
To dla niego druga tak ważna podróż w życiu. W niewielkiej wynajmowanej wraz z innymi twórcami pracowni za dnia pracuje nad obrazami, nocami spotyka się m.in. z Amadeo Modiglianim, Fernandem Légerem i Robertem Delaunayem. Nowi znajomi polecają mu przygotować kilka innowacyjnych i zapierających dech w piersiach płócien.
Marc Chagall – najważniejsze prace
Artystę na równi z tradycyjną żydowską kulturą pociaga wyobraźnia. Na wielu obrazach pojawają się latające na miotłach postacie, sceny z wesel, pogrzebów i muzycy. W ten sposób powstają m.in. serie autoportretów, „Przechadzka” czy „Zakochani nad miastem”. Dzieła malarza od razu spotykają się z dużym zaintereswaniem.
Marc Chagall w Salonie Niezależnych
Wszędzie gdzie się pojawi z miejsca bywa zasypywany pytaniami. Płaskie plamy barwne stają się dla niego ważniejsze niż uważne studiowanie perspektywy. Malarz stara się nie kopować dzieł innych twórców, stawia na oryginalne, pełne wdzieku prace. Informacja o wystawieniu kilku dzieł w Salonie Niezależnych elektryzuje wiele osób.
Marc Chagall – konflikt z Malewiczem
Nie wszystkie decyzje, jakie podejmuje są dobre. Dużo emocji budzi stworzenie w Witebsku ASP. Mężczyzna zachęca studentów do tworzenia wydumanych, wprawiające w ruch wyobraźnie prac. Sposób prowadzenia zajęć nie podoba się Kazimierzowi Malewiczowi. Autor „Czarnego kwadratu na białym tle” bywa w stosunku do malarza złośliwy.
Marc Chagall – życie w cieniu sukcesów
Przez jakiś czas w życiu mężczyzny niewiele się dzieje. Prowadzi zajęcia na ulicy, ale kiedy tylko pojawia się szansa jedzie na Wystawę Sztuki Rewolucyjnej w Pietrogrodzie. Prace dla Rewolucyjnego Teatru Satyry także nie przysparzają mu popularności. Awangardowe, bardzo nowoczesne kostiumy i scenografie nie pasują do promowanej wtedy sztuki.
Marc Chagall – najciekawsze podróże
Sztuka jest dla niego stanem duszy. Malarz od dawna kocha podróżować. Wypady do Niemiec, Jerozolimy, Polski, Francji i Stanów Zjednoczonych mają jeden wspólny cel: w ich trakcie artysta wykonuje na zlecenie panele i wielkoformatowe płótna ze scenami ze Starego Testamentu. Doskonale wie, jak obejść cenzurę.
Marc Chagall – nagła zmiana stylu
W latach 30. artysta decyduje się pójśc krok dalej. Przyciemniona kolorystyka obrazów, zniekształcone sylwetki modeli to cechy, które można zobaczyć w niemal każdym dziele. Zamiast geometrii buduje kompozycje kolorem. Szybko staje się mistrzem, nie przestaje zachwycać. Korzysta z różnych materiałów i technik. Wysoko ceni nie tylko olej, ale i tusz, akwarelę czy pastel.
Marc Chagall – artysta wielu tradycji
Wyimaginowane postacie to nie jedyny składnik jego stylu. Dla artysty równie ważne są wywodzące się z żydowskiej kultury symbole, budowanie napięcia. Uwielbia eksperymentować, pozostaje jednak wierny sprawdzonym od lat motywom. Uwielbia je powtarzać, przypisuje im niemal magiczną moc.
Marc Chagall – wielki eksperymentator
Sceny tańca, siedzących przed wejściem do domu muzyków, żydowskie wesela i pogrzeby przeplatają się z bohaterami zaczerpniętymi z baśni. Malarstwo to nie jedyna dziedzina, po którą sięga twórca. W takim samym stopniu interesuje go rysunek co ceramika. Ta ostatnia cieszy się umiarkowanym sukcesem.
Marc Chagall – najważniejsze nagrody i wyróżnienia
Jego obrazu budzą wiele pozytywnych uczuć. Prace podobają się zachwyconej publiczności m.in. na weneckim Biennale. Jednak najciwkawsze wyróżnienie, jakie otrzymuje to własne muzeum w Nicei. Malarz jest jednym z niewielu twórców, którzy przechadzają się po nowootwartej galerii. Na ścianach wiszą liczne szkice, portrety i obrazy o tematyce religijnej. Kiedy je ogląda ma łzy w oczach.
Marca Chagall w galerii Touch of Art
Jeśli zainteresował Państwa nasz najnowszy artykuł o życiu i twórczości Marca Chagalla, zachęcamy do przeczytania na naszym dedykowanym blogu innego artykułu o tym niezwykłym artyście: https://www.touchofart.eu/blog/marc-chagall-mistrz-wielu-stylow/.