Delikatne i bardzo zmysłowe. Kobiece akty Macieja Urbaniaka ujmują ciepłymi barwami, doskonale rozplanowanym światłocieniem i rzadko spotykaną wrażliwością. Dla artysty, dla którego wykonywanie takich samych płócien mija się z celem, równie ważne co wizerunki kobiet są martwe natury. Jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne jego twórczości?
Maciej Urbaniak-– najciekawsze znaki szczególne
Jego kompozycje przypominają trochę mozaiki. Wyrazista struktura dzieł to jedno, drugie to duża ilość detali. Każdy szczegół ma dla niego ogromne znaczenie. Kwiaty, muszle i przedmioty codziennego użytku są nie tylko wspaniałym uzupełnieniem prac, ale dzięki nim nabierają nowego, ukrytego znaczenia.
Maciej Urbaniak – podstawowe informacje o malarzu
Dla urodzonego w 1975 roku w Krakowie artysty wymyślanie płócien jest darem, uśmiechem od losu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście uczą go, by nigdy nie rezygnować z pasji. Zanim wykona jedną pracę przegląda wiele reprodukcji znanych obrazów. Poszukuje w nich mistrzowskiej precyzji.
Maciej Urbaniak – najważniejsze ekspozycje
Świat słyszy o nim w 1990 roku. To wtedy nieznany nikomu twórca wyjeżdża do Hamburga, by razem z Herbertem Hubnerem, właścicielem doskonale prosperującej galerii, wybrać kilkanaście najlepszych kompozycji. Dalej jest już prościej. Artysta wielokrotnie gości w Wiedniu, Hadze, Paryżu, Strasburgu czy szwedzkim Treleborgu.
Maciej Urbaniak – piewca „innej” sztuki
Wszędzie gdzie się pojawi jego dzieła zostają dobrze przyjęte. Entuzjastyczne recenzje w prasie są nie bez znaczenia. Kilka subtelnych linii wystarczy, aby oddać kruchość modelki. Żywe, lśniące w słońcu odcienie żółci, bieli, błękitu, różu i czerwieni są zmysłowe, ich świetnym uzupełnieniem stają się pejzaże i martwe natury.
Maciej Urbaniak – najciekawsze polskie wernisaże
Dużo czasu spędza artysta też w Polsce. Wielokrotnie bywa proszony o pokazanie prac w Warszawie i Krakowie. W galeriach pojawia się sporo przed czasem. Ogląda wiszące na ścianach dzieła i cieszy się, kiedy może odpowiedzieć na pytania publiczności. Na spotkania z nim przychodzą tłumy spragnione dobrego nowoczesnego malarstwa.
Maciej Urbaniak – sekrety twórczości
Mawia, że jego praca polega w większości na starannym rozplanowaniu przestrzeni i doborze farb. Rzeczywiście, lśniące w słońcu ornamenty przypominają mięsiste gobeliny. Nie mające perspektywy płótna to kolejna cecha stylu artysty, który z ogromnym oddaniem wykonuje pełne wdzięku i osobistego uroku dzieła.
Maciej Urbaniak – kolejny Nikifor?
Delikatne i niewinne. Wstydliwe i prowokujące. Takie są kobiety, które artysta stale portretuje. Brak wolnych przestrzeni i lekko zarysowane kontury to jego kolejne cechy charakterystyczne. Jego obrazy przypominają trochę prace Nikifora i edwarda Dwurnika, sam twórca nie przepada za tego typu określeniami.
Maciej Urbaniak – artysta jedyny w swoim rodzaju
Dzieła malarza wyglądają jak unikatowe rysunki. Wyraźne kreski wypełnione połyskującymi intensywnymi odcieniami barw za każdym razem są inne. Ekspresyjne, finezyjnie wykończone kompozycje mają jednak wielką siłę wyrazu, zdarza się, że prowokują. Wchodzą w kontakt z widzem. Zachęcają do zastanowienia nad ulotnością chwili.
Maciej Urbaniak – kilka słów na temat malowania
Mężczyzna przyznaje:„Umiejętność malowania obrazów jest darem. Darem obciążonym ogromną ilością pracy, nieustających ćwiczeń, pokonywania zwątpienia, wiary w sens tego co się robi. (…) Bywa, że ten dar nie jest dany raz na zawsze. Często wystarcza tylko na czas studiów, czasem na trochę dłużej”.
Maciej Urbaniak – poszukiwacz znakomitej formy
W dawnej i współczesnej sztuce szuka harmonii. Odpowiednio rozmieszczone bliki świetlne, płaskie plamy barw i interesująca faktura wystarczą, by przekonać do siebie publiczność. Artysta bardzo dba, aby każda praca była niepowtarzalna. Bardziej od umiejętności uchwycenia koloru liczą się uczucia, jakie wywołują obrazy.
Maciej Urbaniak – na co zwrócić uwagę
Dla jednych mające wiele detali prace wyglądają jakby powstały pod wpływem chwili, dla innych są doskonale rozplanowane. I jedni i drudzy dziwią się, kiedy oglądają zaokrąglone dachy pałaców, bajeczne misy z owocami i niesamowite akty. To one stanowią główny przedmiot dociekań malarza, dla którego nie istnieją rzeczy niemożliwe.
Maciej Urbaniak – człowiek mający rękę do obrazów
Prostota i doskonałość. To dwa słowa najlepiej oddające twórczość mężczyzny. Mistrzowsko uchwycony światłocień i brak perspektywy to kolejne wyznaczniki jego stylu. Kobiece, niezwykle wyrafinowane i nieprzeciętne martwe natury, krajobrazy oraz akty są łudząco podobne do ręcznie tkanych dywanów.
Maciej Urbaniak w Touch of Art
Jesteśmy szczęśliwi mogąc zaoferować Państwu nietypowe obrazy Macieja Urbaniaka. Wrażliwe, stworzone z wielkiej miłości do sztuki dzieła znajdą Państwo tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Maciej-Urbaniak/. Zachęcamy też do zajrzenia do naszego bloga: https://www.touchofart.eu/blog/salvador-dali-najwazniejsze-znaki-szczegolne-stylu-artysty/.