Malarstwo pozwala sięgać do światów innych niż te poznawalne przy pomocy pięciu standardowych zmysłów. Przedstawia rzeczywistości odtwarzające to, co nam znane lub kreuje zupełnie inne przestrzenie, pełne nadrzeczywistych elementów.
Taka też jest sztuka Jarosława Jaśnikowskiego. Jego prace opowiadają o światach fantastycznych, których nie można wyłącznie odbierać przy pomocy zwykłej logiki oraz „szkiełka i oka”.
Jarosław Jaśnikowski – nowoczesne malarstwo i indywidualny styl
Jarosław Jaśnikowski pochodzi z Legnicy. Dyplom z malarstwa w 2001 roku uzyskał w Głogowskim Studium Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Telemacha Pilitsidisa, malarza i poety.
Malarstwo wykładowcy wyróżnia cicha i spokojna liryka oraz nastrojowość, które pod pewnymi względami także można dostrzec w obrazach jego ucznia. Zbliża je także stonowana gama barwna, budująca nastrój niesamowitości i pewnej tajemnicy.
Finalnie jednak Jaśnikowski poszedł zupełnie inną drogą, wypracowując własny, charakterystyczny styl. Czerpie mocno z surrealizmu i tworzy obrazy zaliczane do nurtu realizmu magicznego, który cieszy się olbrzymią popularnością w naszym kraju.
Co znajdziemy na obrazach Jarosława Jaśnikowskiego?
W centrum kompozycji Jarosława Jaśnikowskiego znajdują się zawsze wyizolowane z przestrzeni konstrukcje. Mogą to być elementy architektury lub maszynerie, często nadgryzione zębem czasu, w formie ruin lub częściowych destruktów. Mechanizmy składają się ze znanych elementów, użytych jednak w nietypowych kombinacjach.
W tej fantastycznej przestrzeni dominują powietrzne miasta, pełne konstrukcji i surrealistycznych pojazdów. Ludzie bywają w nich tylko okazjonalnymi gośćmi.
Architektura widziana przez surrealistyczne szkła
Obrazy Jarosława Jaśnikowskiego stanowią ciekawy przejaw realizmu magicznego. Czerpią ze snów, surrealizmu oraz innych tradycji dorobku kulturowego.
Jego weduty często przywodzą na myśl gotyckie miasta. Można na nich znaleźć gotyckie kościoły i katedry – w wielu przypadkach nieprzetworzone i czytelne, jak choćby Kościół Panny Marii w Legnicy. Zdarzają się jednak również elementy, którym znacznie bliżej do kruchych, romantycznych ruin niż potężnych katedr, znaku siły i wzniosłości. Niekiedy można w nastroju obrazów odczytać również echa impresjonistycznych interpretacji architektury, ubranych w światło i kolor. Równocześnie artysta nie ucieka od współczesnych nurtów industrialnych i elementów postapokaliptycznego steampunku. To wszystko razem tworzy jego własny, wyrazisty styl trudny do pomylenia z czymkolwiek innym.
Indywidualna fantazja i dorobek kulturowy
Obrazy Jarosława Jaśnikowskiego przykuwają indywidualnym wyrazem oraz mnogością tropów i sugestii, które wiodą myśli odbiorców do rozmaitych elementów, znanych z realnego światła, a przetworzonych przez wyobraźnię i wiedzę artysty. Tak powstają obrazy nie do zrozumienia przy pomocy logiki, a bardziej do poczucia i zagłębienia się w nich podczas indywidualnych podróży artystycznych.