Zmysłowe, delikatne i bardzo kobiece. Tak w trzech słowach można scharakteryzować twórczość Joanny Sierko – Filipowskiej. Artystka nie boi się wyzwań, z taką samą łatwością kładzie płaskie plamy barwne, wymyśla nowe abstrakcje co opowiada o swoich obrazach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Sztuka Joanny Sierko – Filipowskiej
Jej obrazy przywodzą na myśl mityczne krainy wypełnione nimfami, wróżkami, chimerami. Ciepłe, nasycone kolory dodają energii, sprawiają, że prace Joanny Sierko – Filipowskiej są magiczne, zapraszają do świata, gdzie wszystko może się zdarzyć. Malarka przyszła na świat 13 lutego 1960 roku w Białymstoku. Sztuka stanowi dla niej doskonałą odskocznię od codzienności. Na co dzień bardzo poukładana dziewczyna znajduje w sobie odrobinę szaleństwa. Gdy staje przy sztalugach wszystko inne przestaje się liczyć.
W rodzinnym domu chętnie dyskutuje się o malarstwie, ojciec artystki w wolnych chwilach maluje. Przez jakiś czas Sierko – Filipowska mierzy się z dylematem: iść na medycynę czy zostać etatową artystką. Pasja wygrywa. Kiedy po raz pierwszy kobieta przekracza próg jednej z pracowni w warszawskiej ASP czuje, że podjęła dobrą decyzję.
Grafika czy malarstwo?
Pięć lat mija Sierko – Filipowskiej niezwykle szybko. W dzień pracuje nad nowymi grafikami i obrazami, w nocy śnią się jej nowe pomysły. O niektórych mówi profesorom, z którymi dobrze się dogaduje. Wśród nich są Halina Chrostowska i Jerzy Tchórzewski. Dyplom z grafiki i aneks do dyplomu z malarstwa otwierają artystce wiele drzwi.
Subtelne o nasyconych barwach obrazy przypominające abstrakcje to najważniejsza cecha twórczości Joanny Sierko – Filipowskiej. Już w tym samym roku artystka pokazuje swoje prace na pierwszej samodzielnej wystawie. Kobieta może mówić o szczęściu; rzadko który absolwent może pokazać publiczności swoje pace i to zaraz po studiach. Potem Sierko – Filipowska dostaje jeszcze lepsze informacje: za dobre wyniki w nauce Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznaje stypendium.
Wernisaże Joanny Sierko – Filipowskiej
Już pierwsza ekspozycja, w jakiej Sierko – Filipowska bierze udział, sprawia, że zostaje dostrzeżona. Ze swadą opowiada o etapach pracy, najważniejszych obrazach i wernisażach. Tych ostatnich jest wiele. Artystka regularnie bywa zapraszana do Pruszkowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia. W Białymstoku zyskuje status lokalnej gwiazdy.
Wiedeń, niemiecki Duisburg i Villars w Szwajcarii to kolejne miejsca, w których można podziwiać jej obrazy. Publiczność wygląda na zachwyconą zmysłowymi, wymykającymi się z ram płócien pracami. Kobiece, a przy tym zniewalające dzieła na długo zapadają w pamięci.
Jerzy Tchórzewski o malarstwie Joanny Sierko – Filipowskiej
Jedną z osób, które nie potrafią oderwać wzroku od rozedrganych, baśniowych, pełnych pasji obrazów Joanny Sierko – Filipowskiej jest Jerzy Tchórzewski.
Przyznaje: „(…) Jej obrazy wskazywały na to, że widziała surrealistów, symbolistów, sztukę fantastyczną, która powstaje z marzenia, wyobraźni uczucia, która nie jest «czystym malarstwem» (czy w ogóle takowe istnieje, albo inaczej, co właściwie ten termin oznacza?). (…) Jest to bardzo osobiste malarstwo, operujące plastyczną metaforą, przekonujące, szczere, pozbawione drastyczności, surrealizmu, taniego sentymentalizmu, wpisujące się w piękny wątek naszej sztuki, który wyznaczają tacy artyści jak Malczewski, Wojtkiewicz, Mikulski (…)”.
Joanna Sierko – Filipowska i Jerzy Duda – Gracz
To spotkanie zmienia w życiu artystki wiele. Joanna Sierko – Filipowska przyznaje, że nierealne, ocierające się o karykaturę prace Jerzego Dudy – Gracza są dziełami, jakie skrycie podziwia. W 2001 roku kobieta realizuje jeszcze jedno marzenie. Rozmowa z malarzem sprawia, że zaczyna tworzyć autentyczne, trafiające do widza prace. Jej surrealistyczne, czasem abstrakcyjne obrazy pokazują piękno wyobraźni, skupiają się na pozytywnych emocjach.
Duda – Gracz docenia zaangażowanie, z jakim Sierko – Filipowska podchodzi do tworzenia nowych obrazów. Prace o przenikających się barwach to kolejny znak rozpoznawczy malarki. Inne cechy charakterystyczne? Kobieta ceni malarstwo sztalugowe i olej, reprodukcje wielu dzieł regularnie pojawiają się w poczytnych magazynach, tj. „Twój Styl”, „Pani” czy „Art & Business”.
Joanna Sierko – Filipowska w galerii Touch of Art
Joanna Sierko – Filipowska od wielu lat współpracuje z cenionymi galeriami sztuki. Starannie wybiera miejsca, w których są prezentowane jej obrazy. Jesteśmy zaszczyceni, że Joanna Sierko – Filipowska współpracuje z naszą galerią.
W Touch of Art prezentujemy Państwu baśniowe pejzaże fantastyczne, portrety i pełne blasku martwe natury. Więcej obrazów Joanny Sierko – Filipowskiej znajdą Państwo tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Joanna-Sierko-Filipowska/.
Malarstwo współczesne według Joanny Sierko – Filipowskiej
Niemal każdy obraz Joanny Sierko – Filipowskiej to wysmakowana, pełna dobrego smaku, wyczucia kompozycja, w której najważniejszą rolę odgrywają uczucia. Mimo wyrazistych barw statyczne, dobrze dopracowane dzieła wprowadzają widza w stan równowagi i ciszy. Joanna Sierko – Filipowska już dawno zrozumiała, że wspaniały warsztat i równomiernie rozkładające się na obrazie światło mogą zmienić świat.