Nie przepada za dynamicznymi, pełnym dramatyzmu scenami. Pełne ciszy, spokoju, czasem smutku. Takie jest malarstwo Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej. Artystki traktującej tworzenie nowych dzieł jak medytację. Niejednoznaczność i tajemniczość to kolejne składniki stylu artystki. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o obrazach Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej?
Obrazy Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej
Z wielkim zaangażowaniem tworzy portrety, martwe natury i pozbawione ludzi, zwierząt krajobrazy. Bliski jest jej realizm, realizm magiczny, surrealizm i renesans. Nie posiada ulubionego kierunku, mawia, że kocha dobrą sztukę. Pełnymi garściami czerpie z rzeczywistości, zdarza się, że inspirują ją przedmioty, na jakie inni nie zwracają uwagi.
Rzeczywiste i nierzeczywiste. Bezkresne i pełne ludzi. Niedookreślone i uwodzące wyobraźnią. Malarstwo Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej przekracza ustalone normy. Zachwyca i zdumiewa. Wymyka się spod kontroli i uwodzi widza.
Portrety Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej
Artystka przychodzi na świat w 1985 roku w Legnicy. W dzieciństwie wiele uwagi poświęca dziełom wielkich mistrzów. Intrygują ją prace Michała Anioła, Leonarda da Vinci i Rafaela, z czasem poznaje plakaty Rafała Olbińskiego, zwariowane obrazy Picassa i Zdzisława Beksińskiego.
Nikt w rodzinie nie ma wątpliwości, że dziewczyna zostanie uznaną artystką, już teraz zdobywa liczne wyróżnienia w konkursach plastycznych. Główną inspiracją dla Katarzyny Adamiak -Jaśnikowskiej staje się człowiek. Przyznaje: „(…) Wiele czasu poświęcam na wydobycie z twarzy portretowanego człowieka jego charakteru. Cierpliwie nakładam kolejne warstwy światła, buduję portret, który subtelnie stara się pokazać to, czego nie widać «tak na pierwszy rzut oka»”.
Pierwszy obraz Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej
Dobrze pamięta swój pierwszy sprzedany obraz. Abstrakcja ukazująca parę kochanków zachwyca nauczycielkę z liceum. Kobieta zakochuje się w obrazie, kupuje go od Adamiak – Jaśnikowskiej, potem ma szansę obejrzeć prace uczennicy w legnickim Młodzieżowym Centrum Kultury. Radzi, by dziewczyna złożyła papiery na jedną z artystycznych uczelni.
Wybór pada na wrocławską ASP. Gdy tylko przekracza próg pracowni malarskiej, Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska czuje, że dokonała właściwego wyboru. Już wtedy wykonuje autentyczne, przykuwające uwagę portrety. Przedmioty codziennego użytku w kompozycjach malarki zyskują nowy wymiar.
Najważniejsze wystawy Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej
Pracami artystki szybko zachwycają się studenci i wykładowcy. Nikt nie jest zaskoczony gdy w 2010 roku Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska otrzymuje propozycję wystawienia części obrazów w Katowicach. Na wernisażu pojawia się sporo przed czasem, zapytana o coś kiwa głową. Krytykom podobają się zamglone, delikatne i kobiece wizerunki.
Potem jest ekspozycja w Ratuszu Miejskim Lwówka Śląskiego. Artystka zdobywa coraz więcej zamówień, jednak chce skupić się na nauce. Jakiś czas później Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska może odetchnąć z ulgą i zająć wykonywaniem nowych obrazów.
Definicja piękna według Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej
Kiedy chwyta pędzel nie liczy się dla niej nic poza tworzonym obrazem. Podczas pracy chętnie czerpie z nieskrępowanej niczym wyobraźni, kieruje się wtedy pojedynczymi obrazami. Malarstwo Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej jest właśnie takie.
Utkane z wrażliwości, subtelne i kobiece. O swoich portretach mawia: „Tworzę je ze szczególną wrażliwością ukierunkowaną na to, by uchwycić w portretowanej osobie coś więcej poza jej cielesnością. Staram się, nie tylko oddać fizyczne podobieństwo modela, ale bardzo ważny jest dla mnie duchowy pierwiastek – ponieważ człowiek prócz ciała posiada też duszę. Niezależnie od tego zgodnie, z jakimi poglądami możemy definiować to pojęcie, ja mam nadzieję, że w moich portretach widz dostrzeże również ich duchową stronę (…)”.
Uduchowione malarstwo Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej
W swoich pracach malarka poszukuje drugiego dna, przyznaje, że w sztuce liczy się dla niej duchowość. „(…) Może to brzmieć banalnie, ale malując portrety, szukam tego samego, co w swoim życiu w codziennym spotkaniu z drugim człowiekiem. Szukam dobra i piękna duchowego, które każdy z nas w sobie nosi”.
Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska chętnie posługuje się metaforami, wiele czasu spędza na dopracowywaniu szczegółów. Malarka nie ukrywa, że dąży do perfekcji. Wymyślanie nowych kompozycji to jej druga, obok tworzenia, największa pasja i namiętność. Jej obrazy są naznaczone aurą tajemniczości, nostalgii. Dwuznaczne i pełne estymy, ponadczasowego piękna.
Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska w galerii Touch of Art
Artystka przyznaje, że współpracuje tylko z kilkoma galeriami sztuki. Jednym z miejsc, gdzie mogą Państwo obejrzeć prace Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej jest galeria Touch of Art. Od wielu lat doradzamy klientom zakup jednych w swoim rodzaju obrazów i rzeźb. Jesteśmy zdania, że dobra sztuka, a takie są z pewnością kompozycje Katarzyny Adamiak – Jaśnikowskiej, zmienia świat na lepsze. Prace malarki zadziwiają dojrzałością, statycznością i spokojem. Nic dziwnego, że wielu osobom kojarzą się z magicznym malarstwem.