Wyglądają jakby zdobiły miejskie przestrzenie od dawna. Gigantyczne ludzkie posągi mające powyginane kończyny na zawsze wtopiły się w krajobraz Londynu. Surrealistyczne, betonowe dzieła są tajemnicze, skrywają niejeden sekret. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o rzeźbach Antony’ego Gormley’a?
Antony Gormley – kilka słów o rzeźbiarzu
Długo nie wie kim będzie w przyszłości. W takim samym stopniu pociąga go archeologia, historia sztuki, co rzeźba. Jego drugą wielką pasją są podróże. Zanim „na poważnie” zajmie się tworzeniem nadrealnych posągów zwiedza m.in. Sri Lankę, Indie i Dominikanę. To tylko kilka miejsc, które odwiedza.
Antony Gormley – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
Na jednym z kursów, na które uczęszcza poznaje Vicken Parsons. Dzięki asystentce może skupić się na tworzeniu nowych dzieł i samodzielnej wystawie. Prace wystawione w Whitechapel Gallery nie przypominają niczego, co znają widzowie. Drewniane kloce wyglądają nierealistycznie, wzbudzają wiele sprzecznych emocji.
Antony Gormley – najważniejsze cechy twórczości
Wkrótce o nietypowym, zaklinającym rzeczywistość twórcy znowu jest głośno. Urodzony w 1950 roku Gormley jest niepokorny, zamierza realizować własne wizje. Wykonywane z metalu, drewna i stali postacie wyglądają dziwnie. Takie uczucia towarzyszą Anglikom, gdy po raz pierwszy widzą „Anioła Północy”.
Antony Gormley i „Anioł Północy”
Ta praca ma wynieść go na szczyt. Całkowicie oderwana od rzeczywistości instalacja budzi sprzeciw lokalnej społeczności. Według niej praca szpeci krajobraz. Dopiero po latach rzeźbiarzowi uda się sprzedać jeden z modeli. Astronomiczna kwota niemal 3 milionów funtów na wielu robi wrażenie, sama statua niekoniecznie.
Antony Gormley – najsłynniejsze prace
Lata 90. zapowiadają się dla niego dobrze. Najpierw artysta otrzymuje długo oczekiwaną nagrodę Turnera, potem prezentuje światu „Filed for the British Isles”. Dobrze przyjęte dzieło sprawia, że nie musi już pracować. Na Biennale w Sydney wymyśla złożoną z ponad 150 tysięcy glinianych rzeźb instalację. Pomysł, podobnie jak „Event Horizon” przechodzi bez echa.
Antony Gormley – miłośnik happeningów
Tę realizację tworzy przypadkowo. Dzięki pomocnikom w centrum Trafalagar Square umieszcza połączone ze sobą sześciany. Praca zachęcająca do przebywania na dworze jest szeroko komentowana. Gormley jak zwykle za pomocą sztuki porusza ważne, aktualne tematy. „One & Other” wygląda jak skrzyżowanie prac kubistów i surrealistów.
Antony Gormley – mistrz nadrealnej rzeźby
Zanim przystąpi do pracy zastanawia się, ilu pomocników potrzebuje. Metalowe konstrukcje ważą po kilkadziesiąt kilogramów, do tego dochodzi transport i postawienie figury. Lokowanie rzeźb w miejskiej przestrzeni to dla niego wydarzenie bez precedensu. Wymagające doskonałego planowania i skupiania się na szczegółach. Te cechy to kolejne znaki szczególne artysty.
Antony Gormley – autor „Pobytu”
Krytycy zarzucają mu, że jest nierówny. Nie każda praca spotyka się z pozytywnym odbiorem. Tak jest m.in. z „Pobytem”, 5 ogromnymi posągami znajdującymi się w różnych częściach Londynu. Pochodzące z innego świata figurki w takim samym stopniu wzruszają co szokują. Artysta cieszy się, bo dzięki emocjonującym, zachęcającym do refleksji instalacjom zostanie zapamiętany.
Antony Gormley kontra archeolodzy
„Sight”, kolejny interesujący projekt rzeźbiarza, podoba się nielicznym. Na niezaludnionej od setek lat greckiej wyspie Delos mężczyzna ustawia gliniane figurki. Chce w ten sposób wypromować archeologię. Problem w tym, że zajmuje stanowiska, na których wkrótce mają rozpocząć się wykopaliska. Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamyka usta sceptykom.
Antony Gormley – znawca ludzkiej psychiki
Jest rzeźbiarzem innym niż wszyscy. Nie tworzy tylko po to, by zachwycić widzów, raczej po to, by zmusić ich do zastanowienia nad życiem i przemijaniem. Może dlatego niektórzy nazywają go znawcą ludzkiej psychiki. Faktem jest, że najważniejszy w jego sztuce jest człowiek i problemy, z jakimi musi się zmierzyć.
Antony Gormley – rzeźbiarz emocji
Można mu wiele zarzucić: że nie potrafi wykonywać pięknych, zapierających dech w piersiach prac, że podejmuje trudne, niewygodne tematy, że bywa kontrowersyjny. Ale nie można odmówić mu własnego stylu i budzenia w publiczności wielu emocji. Właśnie za to kochają go miłośnicy jego dzieł.
Antony Gormley – artysta nietypowy
Antony Gormley jest rzeźbiarzem nietypowym. Wykonuje tylko te realizacje, co do których jest przekonany. Kieruje się wtedy wyobraźnią. Bardziej od szalonych, odrealnionych wizji znaczenie ma dla niego jasny przekaz. Artysta zadziwia swoimi pomysłami, sprawia, że dzięki nim zostanie zapamiętany na długo.
Antony Gormley w galerii Touch of Art
Elektryzujące, niekiedy przypominające instalacje Magdaleny Abakanowicz. Właśnie takie są dzieła Antony’ego Gormley’a. Przekraczające granice i bardzo nietypowe. Zachęcamy Państwa do zajrzenia na bloga galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/antony-gormley-piewca-surrealizmu/