Jaskrawe, rzucające się w oczy kolory i płótna nie mające perspektywy. Równie ważne co tematyka obrazów jest dla niego promowanie masowej kultury. Andy Warhol z takim samym zainteresowaniem udzielał wywiadów, co powielał wizerunki Marilyn Monroe. W naszym nowym artykule podpowiadamy, co warto wiedzieć o jego sztuce. Zachęcamy do lektury!
Andy Warhol – cechy charakterystyczne obrazów
Odkąd pamięta uwielba przedmioty codziennego użytku. W swoich obrazach podnosi je do rangi sztuki. W oczach wielu osób stają się obiektami pożądania. Krytycy zarzucają artyście kłopoty ze skrótami perspektywicznymi i płaskie kompozycje. On sam szybko dostrzega ogromny potencjał reklamy. Robi wszystko, by jego dzieła ją przypominały.
Andy Warhol – od malarza do ikony
Rodzina mawia, że urodził się z ołówkiem w ręku. Rzeczywiście, urodzony w 1926 roku i pochodzący z Pittsburga twórca jedynych w swoim rodzaju kompozycji, kocha rysować. Zajęcia w Carniege Mellon University nigdy mu się nie nudzą, podobnie jak podróże. Te ostatnie, obok komiksów, animacji i filmów, są jego ogromną pasją.
Andy Warhol – prawdziwy kino maniak
Na pomysł pierwszych płócien wpada przez przypadek. Zakochuje się w filmie „Chelsea girls”. Kilkunasto sekundowe sekwencje ogląda wiele razy, w końcu zamyka się w pracowni. Efekt? Dzieła z powtarzającymi się prostymi elementami. Coca cola, proszki do prania, jedzenie czy pieniądze pojawiają się na nich równie często co żywi modele.
Andy Warhol – tajniki warsztatu
Na pierwszy rzut oka kompozycje przypominają chaotycznie wykadrowane prace. To złudzenie. Artysta szczegółowo planuje każdy krok, kompozycje powielają zatrudniani przez niego twórcy. Warhol namawia Amerykanów do konsumpcjonizmu i nabywania tanich towarów. Aby uzyskać świetliste odcienie filetu, błękitu i czerni miesza farby z miedzią. Dzięki temu jego obrazy elektryzują widzów.
Andy Warhol – świetny obserwator
Szybko dostrzega możliwości, jakie daje sztuka. W ten sposób reklamuje gwiazdy srebrnego ekranu. Wkrótce niemal każdy aktor marzy, by zapozować malarzowi. On sam przyjaźni się z Jackie Kennedy, Elvisem Presleyem czy Marilyn Monroe. Wydaje im krótkie polecenia, nie zwraca uwagi na emocjonalny przekaz obrazów. Na to przyjdzie pora później.
Andy Warhol – znawca pop – artu
Każdy wernisaż przyciąga złaknionych dobrego malarstwa kolekcjonerów. Tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup choć jednego dzieła. Twórca potrafi wycenić prace, stawia na oryginalność, bywa, że na płótnach zamiast jednej, ściśle określonej rzeczy umieszcza napisy odwołujące się do szeroko rozumianej kultury.
Andy Warhol – prawdziwa gwiazda
Aby jeszcze bardziej wypromować kompozycje, malarz udziela wywiadów, bierze udział w programach telewizyjnych i pojawia się wszędzie tam, gdzie może zostać zauważony. Do nabywania płócien namawiają przyjaciele, wiele kontrowersji wzbudzają też, niekoniecznie prawdziwe, wypowiedzi artysty.
Andy Warhol – autor autoportretów
Ma wielu naśladowców. Niektórzy z nich pragną go zabić. To wtedy malarz zamyka się w pracowni i tworzy serię neonowych wizerunków. Nie potrzebuje modeli, których jak zwykle traktuje przedmiotowo. Dużo publikuje. Wraz z przyjaciółmi wymyśla pismo w całości poświęcone współczesnemu malarstwu, a legendarna dziś autobiografia staje się bestsellerem.
Andy Warhol – rady i przestrogi
Fanom najbardziej podobają się fragmenty, w których artysta zachęca do wsłuchania się w siebie. Twierdzi, że niekorzystne opinie na temat popularnej kultury nie zmieniają stylu, w jakim tworzy. Dzięki temu już za życia staje się jednym z najbardziej kultowych amerykańskich twórców. Zgadza się też na powielanie dzieł w setkach tysięcy egzemplarzy.
Andy Warhol – miłośnik sitodruku
Malarz dostrzega możliwości tam, gdzie inni jeszcze ich nie dostrzegają. Tak jest m.in. z sitodrukiem, techniką, dzięki której jego dzieła docierają do każdego. W przeciwieństwie do budzącego coraz większe zdumienie action paintingu, Warhol nie zamierza promować przypadkowo nałożonych na płótna plam. Ceni wymyślone od podstaw, przejrzyste kompozycje.
Andy Warhol – ikoną być
W jego życiu, podobnie jak w sztuce, nic nie jest jednoznaczne. Malarz ucieka się do symboli, wymyśla mit jedynego w swoim rodzaju twórcy. Jest zawsze na topie, a kiedy w 1987 roku umiera, od razu zostaje obwołany legendą. Postacią, która stworzyła pop – art. Kierunek, w którym nie miał sobie równych.
Andy Warhol w galerii Touch of Art
Andy Warhol wszystko czego się dotknął zamieniał w złoto. Nie inaczej było z ikonicznymi pracami, wzbudzającymi wiele pozytywnych odczuć. Zachęcamy do zajrzenia na nasz blog, gdzie znajdą Państwo o wiele więcej ciekawostek na temat tego znakomitego twórcy: https://www.touchofart.eu/blog/andy-warhol-ikona-pop-artu/.