Iluzyjne, powtarzające się kolory i przestrzenie. Chociaż abstrakcje Marka Dzienkiewicza nie są dla każdego, poruszają i wywołują wiele emocji. Artysta bawi się płaszczyznami, za ich pomocą buduje napięcie. O najważniejszych cechach stylu przeczytacie w naszym nowym tekście. Zachęcamy do lektury!
Marek Dzienkiewicz – garść informacji o twórcy
Dla urodzonego na początku lat 50. artysty sztuka jest jedną z niewielu możliwości w życiu. Czarno – białe reprodukcje kojarzy z albumów i książek, oraz bardziej zatraca się we własnym świecie. W wolnych chwilach pochłania go rysunek. Potem wszystko toczy się błyskawicznie.
Marek Dzienkiewicz ważniejsze znaki szczególne
Zbliżone faktury, struktury, motywy i wzory sprawiają, że jego obrazy mają unikalny rytm. Niepowtarzalne, przyprawiające o gęsią skórkę, wymykające się schematom i bardzo dynamiczne. Jego dzieła są inne, ewoluują wraz z widzem. Zapraszają do świata budowanego kilkunastoma pociągnięciami pędzla i światłocieniem.
Marek Dzienkiewicz –
Tadeusz Dominik i Zbigniew Gostomki. Dwóch najważniejszych w życiu Dzienkiewicza wykładowców szkoli go, by wykonywali prawdziwe, obdarte z ułudy malowidła. Malarza w takim samym stopniu co klasyczne obrazy pociągają tkaniny. Choć z czasem figuratywne płótna zamieni na abstrakcje, malarstwo będzie dla niego sposobem komunikacji z publicznością.
Marek Dzienkiewicz – sztuka z różnych materiałów
Żywe nasycone barwy to obok idealnie dopracowanych konturów i płaskich plam najistotniejsze składniki stylu. Czasem zamiast farb malarz wymyśla dzieła złożone z paneli podłogowych, korka, tekturowych rurek i pasów parcianych.
Marek Dzienkiewicz
Wieloznaczne, wymykające się sztywnym ramom malunki są pozbawione perspektywy. Mężczyzna przekracza granice między tym co widzialne i niewidzialne. Czyste i piękne. Spokojne i dynamiczne. Wyraziste i pozbawione wyrazu. Zwykłe i niezwykłe. Malarstwo współczesne jest dla niego uniwersalnym językiem.
Marek Dzienkiewicz
W 1974 roku twórca otrzymuje dyplom, zaczyna pracę na macierzystej uczelni. W pracowni struktur wizualnych na Wydziale Grafiki opowiada studentom o roli, jaką w życiu odgrywa rytm, a w wolnych chwilach staje przed sztalugami. Zwielokrotnione, pozbawione pustych przestrzeni płótna pełne drzew zamienia na pasowe malunki nie przedstawiające niczego.
Marek Dzienkiewicz
Nie lubi ograniczać się do jednego medium. Rzeźby, tkaniny, obrazy i obiekty przestrzenne wyglądają inaczej niż większość prac: są do siebie podobne, starannie opracowane i dosyć szczegółowe. Dzieła malarskie pozbawione wyraźnych duktów pędzla przypominają plakaty. Mają wiele ukrytych symboli i znaków.
Marek Dzienkiewicz – nauczyciel i wykładowca
Rok po obronie dyplomu może pochwalić się kolejnym sukcesem. Mężczyzna zaczyna pracę, gdzie najpierw jako asystent, potem szef Pracowni Klasycznych Technik Tkackich wprowadza studentów w arkana zawodu. Obejmuje też Pracownię Struktur Wizualnych i Pracownię Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną.
Marek Dzienkiewicz – autor malarskich cykli
Nie rozumie twórców wykonujących pojedyncze malowidła, ceni serie. W ciągu kilkudziesięciu lat wymyśla ich ponad 15. Będące uosobieniem rozedrganych, chaotycznych malowideł kompozycje zaskakują dojrzałością i zmysłowymi, nasyconymi odcieniami błękitu, zieleni, oranżu, czerwieni, żółci i klasycznej bieli razem tworzących sensowną całość.
Marek Dzienkiewicz – wyjątkowy twórca
Malarz ma na koncie przeszło 20 indywidualnych wystaw, a jego hipnotyzujące, pod wieloma względami zaskakujące malunki można znaleźć w warszawskim Muzeum Narodowym i Galerii Studio. Biogramy w Słowniku Malarzy Polskich i Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego sprawiają, że jest jednym z bardziej rozpoznawalnych abstrakcjonistów.
Marek Dzienkiewicz
W przerwach między spotkaniami ze studentami mężczyzna chętnie eksperymentuje z nowymi technikami. Do tradycyjnych płócien dobiera sznurki, łączy je z farbami i dba, by iluzyjne przejścia dawały złudzenie spokojnych, wyważonych obrazów. Zaskakują wyglądem, innowacyjnością i oryginalnością.
Marek Dzienkiewicz – artysta
Autor ciekawych teorii o płaszczyznach w sztuce uwalnia ją spod ciężkich ram. Jego abstrakcje są lekkie, delikatne, świeże, słyną z miękkiego modelunku i świetlistości. Opowiadają się po stronie piękna, wyobraźni i uczuć. Zapierają dech w piersiach i zachęcają do eksperymentowania z formami, kształtami i bryłami geometrycznymi.
Marek Dzienkiewicz
Bogaty dorobek artystyczny, biegłość w wykonywaniu płócien i duża frajda, jaką daje mu pasja sprawiają, że dzieła Marka Dzienkiewicza są pracami, w które warto inwestować. Jego prace złożone z wyrazistych konturów, płaskich plam i rzucających się w oczy materiałów stanowią znakomitą lokatę kapitału.
Marek Dzienkiewicz w Touch of Art
Więcej ciekawych dzieł malarskich Marka Dzienkiewicza znajdą Państwo tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Marek-Dzienkiewicz/. Zapraszamy do lektury naszych artykułów na blogu naszej galerii: https://www.touchofart.eu/blog/salvador-dali-znaki-szczegolne-malarza/, https://www.touchofart.eu/blog/pablo-picasso-i-cechy-jego-stylu/.