Mistrz. Geniusz. Człowiek zdolny do wszystkiego. Chociaż o Pablu Picassie napisano wiele, tajemnicą pozostaje fakt, że tworzył w różnych stylach i kierunkach. W naszym nowym tekście opowiadamy o najważniejszych składnikach stylu ikony współczesnej sztuki. Zapraszamy do lektury!
Pablo Picasso – narodziny gwiazdy
Na ulicach Hiszpanii mawia się o utalentowanymi chłopcu, który w krótkim czasie wymyśla ciekawe kompozycje. Faktycznie, dla urodzonego w 1881 roku w Maladze Pabla malarstwo jest całym życiem. Spotkania z przyjaciółmi są dla niego ważne w takim samym stopniu co bohaterowie płócien, którzy stają się jego bratnimi duszami.
Pablo Picasso – cechy charakterystyczne
Płaskie plamy barwne, postacie złożone z figur geometrycznych, schematyczne rysunki i realistyczne kompozycje. To tylko kilka najważniejszych znaków szczególnych twórcy takich dzieł jak „Panny z Avinionu”, „Mandolina” i „Guernica”. Wykonywanie nowych dzieł traktuje jak pracę, nie uznaje wolnych dni, cieszy się na myśl o opowiedzeniu nowej historii.
Pablo Picasso – artysta w galerii
Zanim chwyci pędzel Picasso spędza czas w muzeach. Potrafi godzinami oglądać dzieła Velazqueza, jest admiratorem jego sztuki. Idealnie wykończone kryzy, suknie i wnętrza pałaców przykuwają uwagę siedzącego na ławce chłopaka. Pracownicy galerii ze zgrozą patrzą na idealnie odtworzone sceny.
Pablo Picasso – najważniejsze cechy charakterystyczne
Prowokujące, zachęcając do myślenia, refleksji nad mijającym czasem., ale i dynamiczne, pozbawione wyszukanych symboli i złożonych znaków. O jego malowidłach można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są powtarzalne, nieinteresujące i nie zmuszające do myślenia. Kompozycje różnią się od siebie.
Pablo Picasso – Katalończyk w Paryżu
Pallaresa, wioska na granicy Katalonii z Aragonią nie należy do urokliwych miejsc. Kiedy po pewnym czasie Picasso wyrusza do Paryża, żyje skromnie. Portretuje biedotę, ludzi żyjących na skraju nędzy i rozpaczy, cierpiących na depresję, akrobatów, cyrkowców – amatorów, ulicznych muzyków, tancerzy i śpiewaków. W ten sposób mężczyzna wkracza w różowy okres twórczości.
Pablo Picasso i kubizm
Abstrakcyjne, złożone z prostych brył malowidła wprawiają w zachwyt, oburzenie i ekstazę. Żywe, dominujące kolory, perspektywa i interesujący równomiernie padający na wszystkie postacie światłocień jest wizytówką Pabla. Kiedy staje przed sztalugami nikt nie przypuszcza, że stworzy arcydzieło.
Pablo Picasso i „Panny z Avinionu”
Gertruda i Leo Stein słyną z dobrego gustu. Gdy w 1904 roku poznają młodego, ambitnego i do bólu pracowitego twórcę, nie mają wątpliwości, że mężczyzna osiągnie sukces. Trzy lata później malarz prezentuje rodzeństwu swoje nowe dzieło. O ile Leo jest sceptycznie nastawiony do kanciastego, pozbawionego gładkich pociągnięć pędzla dzieła, o tyle kobieta nie odrywa wzroku.
Pablo Picasso – wielbiciel różnych technik
Kolaż, olej, rysunek, ceramika i biżuteria. Ilość i tempo pracy do dziś robią wrażenie. Mężczyzna używa zwykłych, sprzedawanych w puszkach szybkoschnących emulsji. Rodzaj farb ma dla niego drugorzędne znaczenie, bardziej liczą się dla niego emocje i wrażenia poruszające widza, znanych marszandów.
Pablo Picasso – wielbiciel kubizmu
Realistyczne, przypominające socrealistyczne kompozycje malunki cieszą się mniejszym powodzeniem niż figuratywne malowidła. Kubizm, nowy, oparty na kreatywnych pomysłach styl, przykuwa uwagę twórców, wielu z nich nazywa Picassa ojcem ruchu. Mężczyzna nie kryje oburzenia gdy na jednej z wystaw zauważa niepodobne do niczego bazgroły.
Pablo Picasso – malarz doceniony
Początek XX wieku to dla niego wspaniały moment. Uzdolniony, średnio doświadczony przez los i ślepo wierzący w talent malarz dostaje szansę jedną na milion: współpracę oferuje mu sam Ambroise Vollard. Wpływowy marszand kupuje portrety, martwe natury, rysunki i szkice, które z dnia na dzień znikają z galerii. Twórca „Mandoliny” jest sławny i bogaty.
Pablo Picasso – człowiek, który łamie zasady
Narusza zasady kompozycji, dba, by obrazy były wyjątkowe, pełne pasji i mocno różniły się od siebie. W sztuce poszukuje doskonałości, lubi się nią bawić i uczyć. Tworzyć wedle własnych reguł, przesuwać granice, wyzwalać kompozycje ze sztywnych ram. Przeciętne malarstwo dla niego nie istnieje.
Pablo Picasso – wieczny eksperymentator
Rosnąca liczba zamówień sprawia, że mężczyzna może po raz pierwszy wcielić plan w życie. Zamiast mitrężyć czas woli skupić się na pracy, to jego sprawdzona recepta, dzięki której odnosi sukcesy. Ponieważ rysunki, szkice i portrety dobrze się sprzedają, artysta wytwarza naczynia, eksperymentuje z nowymi formami.
Pablo Picasso – autor eterycznych malunków
Nieszablonowe, zmysłowe, czasem ociekające kiczem. Malarz dba, by przekaz kompozycji był jasny i zrozumiały dla każdego: potrafi stworzyć wszystko, w pracy idzie na żywioł, szuka wyzwań i realizuje najbardziej szalone pomysły. Może sobie na to pozwolić, jego dzieła malarskie sprzedają się w rekordowo szybkim tempie.
Pablo Picasso – twórca „Guerniki”
Lata 40. nie należą do najspokojniejszych. Zamieszki w Hiszpanii przeradzają się w wojnę domową, ci, którzy mają inne poglądy trafiają do więzienia, inni emigrują. Mężczyzna bywa zirytowany gdy ciska gazetę na stół, w końcu zakasuje rękawy i w przeciągu 40 dni wykonuje „Guernicę”.
Pablo Picasso w Touch of Art
W naszej galerii znajdą Państwo wiele nietuzinkowych obrazów Pabla Picassa. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą: https://www.touchofart.eu/galeria/Pablo-Picasso/. Na naszym blogu znajduje się wiele ciekawych artykułów: https://www.touchofart.eu/blog/pablo-picasso-co-koniecznie-musisz-wiedziec-o-jego-tworczosci/.