Żywe, intensywne barwy i brak perspektywy. Wyzwalająca emocje sztuka Jerzego Nowosielskiego to dziś nie tylko nie tylko akty, scenografie teatralne i ikony. Uznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za twórcę 2023 roku malarz lubił przełamywać tabu. W naszym najnowszym tekście piszemy o najważniejszych cechach charakterystycznych jego stylu.
Jerzy Nowosielski – garść informacji
Sztuka towarzyszy mu od dzieciństwa. Już wtedy zwraca uwagę na szkice i korzenie. Dla urodzonego w 1923 roku w Krakowie twórcy wielką namiętnością są podróże. Lwów i Ławra Poczajowska na Wołyniu, to miejsca, w których bywa wielokrotnie. Podziwiając płaskie, w mocnych odcieniach powtarzających się barw kompozycje zwraca się w stronę Boga.
Jerzy Nowosielski – pochwała fantazji
Nietrójwymiarowe, łudząco podobne do dziecięcych rysunków dzieła pozbawione niepotrzebnych detali walczą o uwagę widza. Artysta podkreśla, że malowidła nie powstałyby gdyby nie wyobraźnia. To ona podpowiada mężczyźnie rozwiązania, unika bezsensownych skrótów perspektywicznych i monotonii. Kwadratowe sylwetki modeli to kolejny ważny składnik stylu.
Jerzy Nowosielski i nowoczesna sztuka
Na równi z ikonami fascynuje go współczesne malarstwo. Z wypiekami na twarzy śledzi wydarzenia kulturalne, z zapartym tchem podziwia abstrakcje, płótna Marka Rothko, Jacksona Pollocka i Tadeusza Kantora. Na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego na ASP w Krakowie bardziej od szczegółów interesują go skręcone pod nienaturalnym kątem ciała modelek.
Jerzy Nowosielski – największe inspiracje i fascynacje
Czyste odcienie oranżu, żółci, błękitu, zieleni i czerwieni, zgeometryzowane postacie sprawiają, że wobec malarstwa nie sposób przejść obojętnie. Niewyraźni, wyłaniający się z tła bohaterowie płócien nie przypominają typowych kojarzonych z ruską sztuką ikon. Inspiracji szuka w naturze, nie przestaje zaskakiwać, gdy w martwe natury wplata krajobrazy z cerkwiami.
Jerzy Nowosielski – przyjaciel Tadeusza Kantora
Poszukujący własnego stylu twórca podziwia Kantora. Obaj dobrze czują się we własnym towarzystwie, świetnie się dogadują. Nie lubią gdy czas przelatuje im prze palce, bardziej od rozmów o kondycji polskiej kultury wolą wykonywać nowe prace. Jakiś czas później Kantor proponuje malarzowi posadę wykładowcy.
Jerzy Nowosielski – mistrz współczesnej sztuki
Kanciaste, nieopływowe kształty i prace nie mające perspektywy są inne od setek spotykanych na co dzień obrazów. Kiedy Nowosielski pojawia się na słynnej wystawie „Dziewięciu”, porzuca akty na rzecz sakralnej sztuki, wielu patrzy na niego w osłupieniu. On sam lubi eksperymentować. Realizacje dla kościołów pochłaniają go nie mniej niż inne dzieła, jakie wymyśla w wolnym czasie.
Jerzy Nowosielski – styl, który ulega zmianie
Jego styl ciągle ewoluuje. Wydłużone sylwetki i płaszczyznowość to cechy zapożyczone z dzieł malarskich Picassa i Modaginiego. Ciepłe, jaskrawe kolory to jedyny składnik stylu, który przez lata nigdy nie ulega zmianom. Malarz poszukuje wewnętrznego kanonu, odnajduje go w pisaniu ikon.
Jerzy Nowosielski – ambasador polskiej kultury
Już pierwsza zagraniczna wystawa artysty czyni z niego ambasadora polskiej współczesnej sztuki. W połowie lat 50. na weneckim Biennale twórca prezentuje kilka kompozycji, które natychmiast zostają okrzyknięte arcydziełami. Liczne wyróżnienia na czele z nagrodą im. Jana Cybisa i Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski czynią z niego gwiazdę światowego formatu.
Jerzy Nowosielski – najciekawsze składniki stylu
Jego malowidła są właśnie takie: znakomicie oddają ducha ikon i współczesnego malarstwa. Opowiadają o poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna. Pomagają odnaleźć siebie, zapraszają do świata pełnego nieoczywistej magii i blasku. Są nieokiełzane, niedopowiedziane. Malarz porównuje czasem dzieła do człowieka.
Jerzy Nowosielski – nowe, zaskakujące projekty
Nie lubi gdy sztuka stoi w miejscu. Nowe realizacje tworzy z taką samą pasją co abstrakcje i scenografie teatralne. Chociaż realizuje je dla siebie, nigdy nie mówi ostatniego słowa. Kiedy pod koniec lutego 2011 roku świat obiega wiadomość o śmierci niekwestionowanego mistrza współczesnej ikony, znawcy sztuki długo nie mogą w to uwierzyć.
Jerzy Nowosielski – potęga wyobraźni
Płynna kreska, kilka barwnych plam i figur geometrycznych wystarczy, by przenieść się do nieistniejącego świata wymykającego się sztywnym ramom płócien. Artysta korzystając z wiedzy, dużego doświadczenia i pasji, kreował istniejące obok siebie rzeczywistości. Za pomocą skromnych środków wyrazu wykonywał dzieła malarskie, które do dziś wzbudzają wiele emocji.
Jerzy Nowosielski – opowieść o człowieku
Obrazy Jerzego Nowosielskiego zachwycają różnorodnymi kolorami, tematyką, zachęcają do zajrzenia w głąb siebie. Zapraszają do refleksji i zastanowienia. Opowiadają o człowieku, jego naturze, duchowości, inspirują i dodają mu odwagi. Pozwalają marzyć, błądzić po krainach, w których jedynym drogowskazem pozostaje sumienie.
Jerzy Nowosielski w galerii Touch of Art
Jerzy Nowosielski bez wątpienia był artystą, który zmienił oblicze polskiej sztuki Na naszym blogu znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów. Zachęcamy do lektury tekstu poświęconego życiu i twórczości tego wyjątkowego malarza: https://www.touchofart.eu/blog/co-warto-wiedziec-o-dzielach-jerzego-nowosielskiego/.