Przy pomocy malarstwa można wyrażać emocje, opowiadać historie lub dzielić się rozmaitymi przeżyciami. Każdy z artystów robi to w nieco inny, indywidualny sposób, wspierany przez własną inwencję i styl.
Zagłębianie się w malarskie światy potrafi być niezmiernie ciekawą podróżą, zwłaszcza gdy wchodzi się w przestrzenie nie do końca realistyczne, magiczne lub nawet surrealistyczne. A właśnie do takich miejsc zaprasza sztuka Leszka Sokoła.
Leszek Sokół malarstwo surrealistyczne
Sztuka sięga rozmaitych miejsc. W przypadku Leszka Sokoła są to obszary baśniowe, chętnie nawiązujące do surrealizmu poprzednich dekad.
Artysta ukończył ASP w Warszawie. Przez lata zajmował się zawodowo projektowaniem graficznym. Równocześnie wypracowywał swój indywidualny styl, wyróżniający go na tle innych twórców z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego.
Jak sam podkreśla: Moje malarstwo jest światem radosnym. Światem wspomnień, naszych pragnień i uniesień z czasów młodości, jak też marzeń i beztroski z lat dziecięcych.
To wszystko można znaleźć w każdym z jego obrazów, które stają się swoistymi pamiątkami z dawnych lat – pełnych szczęścia i radości.
Styl Leszka Sokoła – sposób na indywidualne przedstawianie świata
Obrazy Leszka Sokoła przede wszystkim wyróżnia daleko idąca stylizacja. Dotyczy to zwłaszcza postaci ludzki, o mocno wysmuklonych proporcjach, długich kończynach i niewielkich głowach.
W odróżnieniu od wielu innych malarzy jego bohaterowie nie są odizolowani od świata. Stanowią jego integralną część i chętnie wchodzą w interakcje z innymi postaciami. Można spotkać pary zapamiętane w tańcu lub spacerujące w sielankowych pejzażach.
To wyróżnia bowiem światy malarskie Leszka Sokoła. Są to przestrzenie szczęśliwe i spokojne, bez obaw, strachu i niepewności. Przedstawiono je w ciepłej tonacji barwnej, w lekko przymglonych odcieniach. Przywodzą na myśl ilustracje do opowieści dla dzieci, przyjemne sny lub chwile, do których po prostu chce się wracać pamięcią.
Nie są to jednak mocno spersonalizowane wspomnienia, a raczej sceny, w których każdy może poczuć się dobrze i jak u siebie. Trudno się zatem dziwić, że jego malarstwo daje odbiorcom tyle wręcz dziecięcej radości.