Marc Chagall zalicza się do najważniejszych twórców XX wieku, którego wielobarwne obrazy wciąż fascynują szerokie grono odbiorców, należących do rozmaitych kultur i grup społecznych.
Chagall tworzył nie tylko w technikach malarskich, z których jest szczególnie znany. Niezmiernie ważnym obszarem jego artystycznych eksperymentów była grafika, a zwłaszcza litografie. Przygotowywał pojedyncze prace, ale też rozbudowane zespoły, których ciekawym przykładem jest seria „Szkiców do Biblii”.
Szkice do Biblii – podstawowe informacje
Cykl 24 barwnych litografii powstał w latach 1958-1960. Prace zostały wydrukowane i wydane przez słynne studio Mourlot, które współpracowało z najwybitniejszymi artystami, tworząc litograficzne wersje dzieł Henri de Toulouse-Lautreca, Pierre’a Bonnarda, Henry’ego Matisse’a czy Pabla Picassa.
Zespół prac Chagalla przedstawia sceny ze Starego Testamentu, w tym Raj, wygnanie Adama i Ewy, Kaina i Abla lub historię Estery.
Inspiracje – dlaczego powstał cykl?
Motywy biblijne poruszały wyobraźnię artystę przez niemal całe życie, a omawiany cykl stanowi kolejną ich interpretację. W dużej mierze wynikało to ze środowiska, w który, wyrastał żydowski artysta w Rosji.
Kluczowym doświadczeniem była jednak podróż do Ziemi Świętej z 1931 roku. Po powrocie z tej wyprawy artysta przygotował serię prac, następnie rozbudowanych w latach 1952-56 w zespół 105 akwafort, który później stał się podstawą dla omawianych litografii.
Co wyróżnia litografie Chagalla?
Lekki styl Chagallowskich kompozycji jest obecny w pracach malarskich i graficznych. Artysta przy pomocy linii oraz plam barwnych był w stanie oddać nastrój oraz emocje, tak typowe dla całej jego twórczości.
Wybór tematów nie był całkiem oczywisty. Twórca skupił się na scenach przedstawiających skomplikowane i intensywne spotkania człowieka z Bogiem. Relacje te nie są jednak całkowicie osadzone w tradycji kultury żydowskiej. Bardziej przedstawiają wewnętrzną i indywidualną duchowość samego autora, o mocno emocjonalnym wydźwięku.
Marc Chagall stworzył zespół prac ciekawych tematycznie i bogatych pod względem warstwy malarskiej, o szczególnie ponadczasowym i między kulturowym charakterze. Dzięki temu cieszą się one wciąż wielkim zainteresowaniem miłośników sztuki na całym świecie.