Każdy inwestor zna podstawową zasadę lokowania kapitału – dywersyfikacja. Dobrze jest, aby pieniądze znalazły się w kilku różnych miejscach, w ten sposób łatwiej się zabezpieczyć przed ewentualną stratą. Nowym trendem powoli stają się inwestycje alternatywne, które obejmują działalność niezwiązaną z rynkami finansowymi. Jedną z najpopularniejszych form jest oczywiście kupowanie dzieł sztuki, zarówno od uznanych artystów, jak i takich, którzy mają szansę stać się sławnymi, jednak to nie wyczerpuje możliwości. Do inwestycji alternatywnych przekonuje się coraz większa liczba inwestorów, dysponujących znacznymi środkami finansowymi.
Inwestycje w nieruchomości
Rynek nieruchomości jest wyjątkowo dynamiczny i różnorodny, dlatego też oferuje szeroki wybór opcji dla inwestorów. Należy pamiętać, że inwestycje w nieruchomości to nie tylko domy czy mieszkania, ale także biura, hotele, obiekty zabytkowe, dworki, magazyny, a nawet sama ziemia. Zanim zajmiemy się inwestowaniem w nieruchomości na poważnie, warto najpierw oszacować ryzyko, które jesteśmy w stanie ponieść. Dobrym pomysłem będzie także brak pośpiechu i skupienie się na znalezieniu idealnej nieruchomości.
Numizmatyka – ciekawa inwestycja dla każdego
Kupowanie kolekcjonerskich monet to świetny sposób na dywersyfikację kapitału. Należy jednak pamiętać, że numizmatyka jest dziedziną, w której łatwo paść ofiarą oszustów. Jeśli już zdecydujemy się ulokować środki w monetach, powinniśmy zatrudnić rzeczoznawcę z dużym doświadczeniem, aby nam pomógł. Inwestując w numizmatykę nie zapominajmy, że monety czy banknoty muszą być odpowiednio przechowywane – tylko wtedy nie stracą na wartości.
Inwestycje w whisky
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też inwestycje w whisky i wino. Naturalnie taki alkohol pozostaje zamknięty nawet przez długie lata i wymaga przy tym przechowywania w specyficznych warunkach. Kupować można pojedyncze sztuki bądź całe skrzynki. Inwestowanie w whisky przypomina nieco kolekcjonowanie dzieł sztuki, ponieważ szukamy z reguły okazji wyjątkowych, limitowanych i bardzo rzadkich. Podobnie jak w przypadku monet, warto posiadać w tym zakresie duże kompetencje.
Inwestycje w kamienie szlachetne
Inwestowanie w kamienie szlachetne stanowi z kolei zajęcie dla prawdziwych pasjonatów. Ich wartość często uzależniona jest od indywidualnych cech bardziej niż od aktualnego stanu rynku. Brylanty, diamenty, szafiry, rubiny – wybór jest ogromny, ale sama inwestycja może okazać się ryzykowna. Bardzo ważne jest, aby zagwarantować sobie możliwość szybkiego sprzedania kamieni szlachetnych, jeśli zajdzie taka potrzeba.