Jego rzeźby przywodzą na myśl prace Magdaleny Abakanowicz. Nieruchome żeliwne postacie patrzą w dal. Wtopione w miejską przestrzeń wyglądają dość surrealistycznie. Ludzkie ciało stanowi dla Antony’ego Gormley’a największą inspirację. Mówi, że jest „najbliższym doświadczeniem materii, jakie kiedykolwiek będę miał i jedynej części materialnego świata, w której żyję”. Artysta urodził się przedostatniego dnia sierpnia 1950 roku…
Miesiąc: czerwiec 2021
Peter Doig. Miłośnik surrealistycznych pejzaży
Jego pejzaży nie da się pomylić z pejzażami żadnego innego artysty. Surrealistyczne, nieco abstrakcyjne prace o rozmytych konturach przywodzą na myśl kompozycje Moneta. Ale tylko przez chwilę. Peter Doig kocha sztukę współczesną. Urodził się 17 kwietnia 1959 roku w Edynburgu, jednak rodzinnej miejscowości niemal nie pamięta. Dzieciństwo spędza wśród dużych śnieżnych zasp w Kanadzie. Może…
Gerhard Richter. Twórca realizmu kapitalistycznego
Rozmyte, nieco zamglone kompozycje, przypominające bardziej kiepskiej jakości zdjęcia niż dzieła sztuki. Tak w wielkim skrócie można opisać twórczość Gerharda Richtera. Nietuzinkowego malarza, twórcy realizmu kapitalistycznego. Artysty, którego dzieła na aukcjach osiągają zawrotne ceny. Urodził się 9 lutego 1932 roku w Dreźnie. Chociaż jego matka, Hildegarda Schönfelder, jest pianistką, nikt z najbliższego otoczenia Richtera nie…
David Hockney. Surrealista w Los Angeles
Słoneczne, minimalistyczne o „nowoczesnej technice kalifornijskiej” obrazy. Tak w wielkim skrócie można podsumować malarstwo Davida Hockneya, najdroższego żyjącego surrealisty na świecie. Chociaż tworzy pejzaże i martwe natury, najbardziej znany jest z autoportretów, portretów znanych miejsc, wnętrz i osób. Jego prace wyróżnia świetlistość i oszczędna technika malarska. Hockney urodził się w 9 lipca 1937 roku w…
Ponadczasowe Magazyny Jana Tarasina
Magazyny jednoznacznie kojarzą się z przestrzeniami do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Mogą mieć charakter prywatny lub stanowić jeden z elementów biznesu, działającego stacjonarnie lub w rzeczywistości wirtualnej. Magazyny pojawiają się jednak również w sztuce i nie muszą bynajmniej dotyczyć wyłącznie realnych przedmiotów. Magazyny Jana Tarasina to bowiem przestrzenie, w których zadomowiły się znaki. Jan Tarasin –…
Glenn Brown. Surrealista koloru
Lubi uwodzić fantazją, łączyć różne style, budzić sprzeczne emocje. Najbardziej ceni jednak surrealizm. Przez jednych bywa nazywany artystą nietuzinkowym, sprawnie posługującym się pędzlem, z niesłabnącym zapałem wykonującym obrazy, grafiki i rzeźby. Drudzy pogardliwie prychając mówią: plagiator. To nie do końca prawda. Glenn Brown, bo o nim mowa, zmienia kolor, bawi się rozmiarami dzieła. Właśnie dlatego…