Jan Lebenstein zalicza się bez wątpienia do czołówki polskich twórców XX wieku, których dorobek artystyczny jest doceniany na całym świecie od wielu lat. Zasłynął wieloma cyklami, w szczególności jednak jego postać kojarzy się z tajemniczymi figurami osiowymi, które czerpią z symbolicznych wyobrażeń minionych wieków, przenosząc je na grunt nowoczesnych poszukiwań artystycznych. Jan Lebenstein – człowiek…
Miesiąc: luty 2021
Grafiki trawione kwasem
Drzeworyt, linoryt, metaloryt, akwaforta, akwatinta, suchoryt, mezzotinta, miedzioryt, staloryt, miękki werniks, kredka, litografia, serigrafia i inkografia. Ilość reprodukcyjnych technik graficznych przyprawia o zawrót głowy. W przeciwieństwie do grafiki komputerowej, grafika warsztatowa pojawiła się już w XV wieku, najstarszy jest drzeworyt. Jak powstaje? Drewniany klocek pokrywa się drukarską farbą, a rysunek odbija się na papierze. Mistrzem…
Marc Chagall – mistrz litografii
Marc Chagall zalicza się do najważniejszych twórców XX wieku, którego wielobarwne obrazy wciąż fascynują szerokie grono odbiorców, należących do rozmaitych kultur i grup społecznych. Chagall tworzył nie tylko w technikach malarskich, z których jest szczególnie znany. Niezmiernie ważnym obszarem jego artystycznych eksperymentów była grafika, a zwłaszcza litografie. Przygotowywał pojedyncze prace, ale też rozbudowane zespoły, których…
Pablo Picasso. Mistrz akwafort
Są jak ogień i woda. Pablo Picasso, artysta, który dla wielu staje się ikoną tworzy kolejne, coraz bardziej intrygujące kompozycje. Ambroise’owi Vollardowi brakuje talentu do wykonania oryginalnych szkiców i rysunków, dlatego zaczyna promować i kolekcjonować prace artystów. Przyjaźni się z Paulem Cézannem, Vincentem van Goghiem, Augustem Renoirem. Nie przypuszcza, że wkrótce do grona najlepszych dołączy…
Twórczy indywidualizm Joana Miró
Joan Miró bywa najczęściej kojarzony przez szeroką publiczność jako twórca wielobarwnych abstrakcji. Stanowią one jego niewątpliwy znak rozpoznawczy. Oprócz nich artysta wykonywał jednak wiele innych dzieł. Zajmował się choćby ceramiką, rzeźbą oraz tworzył unikatowe tekstylia. Joan Miró – twórca swoich czasów i jednostka wybitna Joana Miró często klasyfikuje się jako jednego z wybitnych przedstawicieli surrealizmu….
Joanna Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska. Romantyczna surrealistka
Podziwiając jej obrazy nie sposób nie zgodzić się z twierdzeniem, że malarstwo stanowi dla niej sens życia, największą pasję. Joanna Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska, twórczyni surrealistycznych obrazów, zaznacza: „Jako twórcę interesuję mnie uchwycenie nastroju i wewnętrznego rytmu w obrazie, przywiązuję przy tym dużą wagę do koloru. W swoich pracach często sięgam do motywów zaczerpniętych z…
Marcin Kołpanowicz. Malarz nie z tej ziemi
Kocha realizm magiczny, co widać na pierwszy rzut oka. Parowozy, porośnięta mchem architektura, przenikające się światy sprawiają wrażenie tajemniczych. Jego oleje i pastele zadziwiają niczym nieskrępowaną wyobraźnią, skomplikowanymi symbolami. Dzieła charakterystyczne, pełne niedomówień i zaskakującego poczucia humoru. Marcin Kołpanowicz urodził się w 1963 roku w Krakowie. Już w dzieciństwie stara się połączyć dwie namiętności –…
Tajemnicze akwaforty Tomasza „Sęti” Sętowskiego
Jest jednym z najbardziej płodnych i rozpoznawalnych polskich malarzy. „Polski Dalí” jak nazywają go niektórzy szybko staje się ikoną dla miłośników realizmu magicznego. Nowa Rzeczywistość szybko pochłania artystę. W wielu wywiadach przyznaje, że sam nauczył się malować, stworzył też własny, unikatowy i nie do podrobienia styl będący- jak powtarza za Chagallem – wędrówką w świat…
Rafał Olbiński a wizerunek kobiety
Rafał Olbiński w wywiadzie, którego udzielił red. Agacie Piaseckiej, powiedział: Moim zdaniem we współczesnej sztuce jest za mało piękna, a za dużo odbicia rzeczywistości – jest agresywna, chaotyczna i pośpieszna. (…) A ja mam naturalną potrzebę piękna i moje prace na tę potrzebę odpowiadają. Jego obrazy przedstawiają zatem idealizowane pejzaże, odmalowane w czystych, intensywnych barwach….
Daniel Pawłowski. Malarz zakochany w antyku
O jego płótnach krytycy mówią czasem, że skrywają niejedną tajemnicę. Surrealistyczne, pełne symboli i inspirowane antykiem. Takie jest właśnie malarstwo Daniela Pawłowskiego, artysty urodzonego w 1989 roku we Włocławku, który zbliżył malarstwo do rzeźby. „Tworzę i maluję odkąd sięgam pamięcią. Rodzice bardzo wcześnie dostrzegli rodzącą się pasję i zabrali mnie do jednego z miejscowych nauczycieli…