Aukcje sztuki dawnej i współczesnej to nie jedyne jakimi w ubiegłym roku interesowali się kolekcjonerzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dzieła polskich surrealistów i realistów magicznych. Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, Tomasz „Sęti” Sętowski, Kazimierz Mikulski, Maksymilian Novak – Zempliński, Wojtek Siudmak, Tomasz Alen Kopera i Jerzy Duda – Gracz to artyści, których prace w 2020 roku…
Miesiąc: styczeń 2021
Rola rysunku w twórczości Edwarda Dwurnika
Edward Dwurnik należy do chyba najbardziej charakterystycznych współczesnych twórców polskich. Jego malarskie widoki miast stanowią znak rozpoznawczy, niezmiernie pożądany przez wielu prywatnych kolekcjonerów. Warto jednak wspomnieć o tym, że artysta stworzył oprócz prac malarskich wiele serii niezmiernie ciekawych rysunków, które stanowią naturalne uzupełnienie jego dorobku. Rysunki Edwarda Dwurnika – technika i historia Dwurnik tworzył olbrzymie…
Surrealistyczne rysunki Zdzisława Beksińskiego
Powiedzieć o nim, że jest jednym z najsłynniejszych polskich artystów XX wieku to nie powiedzieć nic. Zdzisław Beksiński już we wczesnym dzieciństwie wie, że zostanie artystą. Tworzy pojedyncze szkice i rysunki na papierze, większość dzieł to kopie europejskiego malarstwa. Ceni Leonarda da Vinci, Picassa, jednak nie potrafi wymienić tytułów ich obrazów: „(…) Historia sztuki jest…
Pablo Picasso – twórca niezwykłych akwafort
Pablo Picasso bywa zazwyczaj kojarzony z wielobarwnymi obrazami. Nie stanowiły one jednak jedynego obszaru jego działalności. Artysta chętnie eksperymentował. Tworzył rzeźby, ceramikę oraz niezwykłe grafiki. O ile intensywne w kolorach litografie i linoryty zna większość osób, to oryginalnie akwaforty są mniej powszechnie rozpoznawane. A tkwi w nich niezmierna siła oraz sposób na lepsze twórczości Picassa,…
Rynek sztuki w Polsce w 2020 roku, cz. II
Rok 2020 zdecydowanie należał do nich. Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj, Tamara Łempicka i Wojciech Fangor to artyści, których prace osiągnęły rekordowo wysokie ceny. Najwięcej dzieł sztuki współczesnej sprzedały Desa Unicum, Polswiss Art, Agra Art i Rempex. Tak w skrócie można podsumować rok 2020, wyjątkowo udany dla polskiego rynku sztuki. Tylko w marcu Desa Unicum poinformowała…
Rynek sztuki w Polsce w 2020 roku, cz. I
Rok 2020 pokazał, że kolekcjonerów w równym stopniu interesuje sztuka dawna jak i współczesna. Mimo trwającej pandemii polski rynek sztuki nie załamał się, nigdy nie był w tak dobrej kondycji. Najwięcej dzieł dawnych mistrzów sprzedały Desa Unicum i Polswiss Art, a Agra Art i Rempex po raz kolejny potwierdziły swoją wysoką pozycję na polskim rynku…
Zbigniew Hinc – na granicy iluzji i realizmu
Przez długie wieki malarstwo miało jak najdokładniej odzwierciedlać rzeczywistość. Miało przekazywać odbiorcom to, co dostrzegł twórca, opierający się na doznaniach zmysłowych podczas wykonywania portretów, odzwierciedlania martwych natur lub odmalowywania pejzaży. Wszystko zmieniło się diametralnie wraz z wynalezieniem fotografii, która stopniowo wyzwoliła malarstwo z obowiązku wiernego odtwarzania świata. Dzięki temu pojawił się szereg nurtów odbiegających od…
Jerzy Duda – Gracz. Malarz chory na Polskę
Wielbiciele jego twórczości podkreślają, że był dla nich mistrzem groteski i ironii. Mówili, że należał do grona artystów chorych na Polskę. Jerzy Duda – Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Szybko okazuje się, że musi zostać malarzem. Dostaje się do krakowskiej filii ASP. W Katowicach Duda – Gracz uczy się rozpoznawać techniki…
Leonardo da Vinci – jak osiągnąć mistrzostwo w malarstwie?
Leonardo da Vinci uznaje się za jednego z największych twórców w historii światowego malarstwa. Był on jednak nie tylko praktykiem, w którego dorobku znalazły się choćby: Mona Lisa, Dama z gronostajem lub Ostatnia wieczerza. Przygotował również obszerny zbiór porad, czym powinien kierować się artysta, by osiągnąć wyżyny swojego kunsztu. Część z jego spostrzeżeń pozostaje adekwatna…
Wojciech Fangor. Legenda op – artu
Należy do malarzy, którzy są znani nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jedni nazywali go geniuszem, innych fascynowała sztuka abstrakcyjna, którą tworzył. Sam artysta powtarzał, że inspiruje go astronomia i optyka. Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Klarysewie. Malarzem zostaje przez przypadek, interesują go podmalówki suszące się w jednej z…