Niewielu twórców polskiej sztuki 2. połowy XX wieku wyróżnia się mocno indywidualnym i rozpoznawalnym stylem. Jan Dobkowski odznaczył się niepokornym podejściem, sprzeciwem wobec dotychczasowym tendencji malarskich. Wprowadził do kanonów swoje własne rozumienie sztuki, które do tej pory przekonuje szerokie grono odbiorców. Sprzeciw wobec postimpresjonizmu Jan Dobkowski studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni…
Miesiąc: grudzień 2020
Anastazja Markowicz. Twórczyni surrealistycznego piękna
Mówi, że sztuka jest pięknem i nie sposób się z nią nie zgodzić. Anastazja Markowicz urodziła się w niewielkiej ukraińskiej miejscowości Briczany. „Artystka przyjechała do nas z Częstochowy, jednakże urodziła się na Ukrainie. Pochodzi z rodziny, w której zawsze sztuka była obecna. Jej dalsze losy to szkoła plastyczna w Czerniowcach na Ukrainie (…)”- mówi kuratorka…
Sztuka surrealizmu, czyli pochwała absurdu
Salvador Dalí, Max Ernst, René Margritte, Joan Miro, Marc Chagall, Giorgio de Chiraco, Frida Kahlo, Marcel Duchamp. To tylko niektórzy wyjątkowi artyści tworzący unikatowe, oryginalne, a niekiedy nawet kontrowersyjne dzieła sztuki. Surrealizm, nurt, który podzielił wielu miłośników rzeźby, malarstwa i architektury narodził się w 1925 roku w Paryżu. To wtedy André Breton publikuje „Manifest surrealistyczny”,…
Daniel Pawłowski – współczesne spojrzenie na klasyczną sztukę
Wydawać by się mogło, że w nowoczesnym świecie, w którym żyje się tu i teraz, liczy się tylko to, co aktualne. Sztuka jednak rządzi się od zawsze swoimi prawami. Coraz częściej spotyka się artystów, którzy uciekają od wszechogarniającego pędu i zamiast patrzeć za nowy horyzont zdarzeń, zagłębiają się w tym, co już było. Co robią?…
Beksiński i Płusa. Nieprzeciętne giclee
Poznają się gdy prace Beksińskiego zyskują coraz większe uznanie. On, Waldemar Roman Płusa dopiero wkracza w świat sztuki. W Belveder Gallery w Toronto, gdzie pracuje osobiście rozmawia z artystami, zapoznaje się z ich twórczością. Wtedy spotyka Zdzisława Beksińskiego. Ikonę polskiego surrealizmu i realizmu magicznego. To nie jedyna współpraca Beksińskiego z marszandami sztuki. Kilkanaście lat wcześniej,…
Łukasz Stokowski. Niekonwencjonalny abstrakcjonista
Pytany o to kim jest mówi, że ryzykantem, outsiderem i trendsetterem. Łukasz Stokowski lubi zmieniać styl, ucieka przed utartymi ścieżkami. Właśnie za to kocha abstrakcjonizm. „Malowanie wyzwala mnie na poziomie emocjonalnym. Jestem bardzo wrażliwym człowiekiem. Potrafię farbami na płótnie wyrazić to co mnie smuci, weseli, podnieca. Stal rozwija mnie jako artystę. Obrazy mają ograniczenia –…
Bansky. Brytyjski Andy Warhol?
Jest jednym z najbardziej tajemniczych artystów na świecie. W przeciwieństwie do współczesnych malarzy nie tworzy autoportretów. Banksy zasłania twarz, pokazuje jedynie swoje dzieła. A te wprawiają w zachwyt, zakłopotanie, czasem nawet niezadowolenie. Niewiele wiadomo o życiu Banksy’iego. Przyznaje, że lubi działać z ukrycia. „Spiesz się powoli, oto moje hasło. Jeśli coś nie pozwala mi malować…
Maksymilian Novak – Zempliński. Wielbiciel detalu
Dużą wagę przykłada, by jego malarstwo wyglądało jak dzieła dawnych mistrzów. Starannie wykończenie płócien to niejedyna wizytówka Maksymiliana Novaka – Zemplińskiego, który od najmłodszych lat stykał się ze sztuką. Artysta urodził się w 1974 roku w Warszawie, a gdy w 1999 roku kończy Europejską Akademię Sztuk i zaczyna pracę wie, że wkrótce stanie się wielkim…
Między realnością a czystą formą malarską – Wilhelm Sasnal
Nazwisko Wilhelma Sasnala pojawia się bardzo często w kontekście współczesnej, polskiej sztuki, która wychodzi poza obręb lokalnego podwórka i wchodzi bez trudu na obce salony. Jego prace trafiają do zagranicznych kolekcji. Są wystawiane na aukcjach w najbardziej prestiżowych domach aukcyjnych. Wyróżniają się spośród innych dzieł, choć często czerpią z dorobku sztuki klasycznej, a także z…