Wojciech Kossak jest jednym z najbardziej znanych polskich malarzy. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o nim i o całej rodzinie Kossaków. Wiele osób wymienia wręcz Wojciecha jako jednego z najpopularniejszych twórców rodzimej sztuki. Był niezmiernie pracowitym i płodnym artystą. Najczęściej kojarzy się go z tematyką batalistyczną. Był również biegłym portrecistą. Często podróżował –…
Miesiąc: październik 2020
Stanisław Młodożeniec. Neoekspresjonista w Nowym Jorku
Pełne koloru, pulsujące życiem kompozycje. Tak najkrócej można scharakteryzować twórczość Stanisława Młodożeńca. Jeden z najważniejszych twórców polskiego neoklasycyzmu urodził się w 1953 roku w Warszawie. Można powiedzieć, że sztukę ma we krwi. W jednym z wywiadów artysta wspomina, że wychował się w domu pełnym książek i obrazów. Jednak największy wpływ na późniejszą twórczość Stanisława miał…
Tomasz Sętowski. Surrealista nie z tej ziemi
Tomasz „Sęti” Sętowski urodził się 14 czerwca 1961 roku w Częstochowie. Już w wieku 3 lat artysta zaczął malować pierwsze obrazy, jednak nie od razu pragnął zostać malarzem. Studia z zakresu pedagogiki w częstochowskiej Szkole Pedagogicznej dają Sętowskiemu teoretyczne przygotowanie do przyszłego zawodu. Inspiruje go symbolizm, przyznaje, że to właśnie ten nurt sztuki go ukształtował….
Rafał Malczewski – człowiek gór
Rafał Malczewski jest jednym z ciekawszych, polskich malarzy okresu międzywojnia. Trudno się dziwić – jego charakterystyczne malarstwo przykuwa bowiem uwagę i zdobywa uznanie, potwierdzone przez coraz wyższe ceny obrazów artysty w sprzedaży galeryjnej i na aukcjach sztuki. Przez długie lata artysta pozostawał w cieniu sławnego ojca – Jacka Malczewskiego, mistrza malarskiego symbolizmu. Obecnie jednak zyskuje…
Dalí i Gala. Mistrz i jego muza
Oboje osiągnęli niebotyczny sukces. Ona, mistrzyni marketingu i reklamy, on, malarz – skandalista. Połączyła ich miłość do sztuki i pieniędzy. Elena Dimitriewa Diakonowa, zw. Galą, urodziła się 1894 roku w Kazaniu. W trakcie jednego z przyjęć poznaje 25 – letniego wówczas Salvadora i widzi w nim geniusza. Wychowany w konserwatywnej rodzinie Salvador jest dość nieśmiały….
Malarz i kolekcjoner – Jan Matejko nieznany
Jan Matejko jest malarzem, który zdobył sobie stałe miejsce w świadomości kulturowej Polaków, jako istotny twórca akademicki, upamiętniający kluczowe momenty z dziejów naszego kraju. Warto również pamiętać, że obowiązki zawodowe zaowocowały nie tylko monumentalnymi dziełami, które można oglądać w najważniejszych muzeach w kraju. Oprócz nich Matejko pozostawił po sobie bogatą kolekcję niezmiernie cennych artefaktów. Malarz-kolekcjoner…
Tomasz Alen Kopera. Surrealista zakochany w przyrodzie
W jego twórczości dominuje przyroda. Z konarów drzew i skał wyłaniają się ludzie. Takie kompozycje są znakiem rozpoznawczym jednego z najbardziej utalentowanych polskich surrealistów, Tomasza Alena Kopery. Malarz urodził się w 1976 roku w Kożuchowie i choć nie ma typowego artystycznego wykształcenia – ukończył Politechnikę Wrocławską, od zawsze pociągała go sztuka. W jednym z wywiadów…
Pablo Picasso. Wizjoner – skandalista
Prowokator. Geniusz, który nie dał się zaszufladkować. Opinie na temat wizjonera i jednego z najbardziej znanych artystów sztuki XX wieku są różne, ale przeważają te, że Pablo Ruiz Picasso był geniuszem. Urodził się 25 października 1881 w Maladze. Już od wczesnego dzieciństwa Pablo styka się ze sztuką. Ojciec przyszłego artysty, Jose Ruiz Blasco z powodu…
Tomasz Sętowski czarno na białym, czyli kilka słów o grafice
Najczęściej Tomasz Sętowski bywa kojarzony z wielobarwnymi kompozycjami malarskimi, pokazującymi odrealnione światy, niczym z odległych, egzotycznych baśni. Są to przestrzenie, w których można zatonąć przy nieustannym przyglądaniu się rozmaitym detalom. Artysta znalazł dla siebie jednak jeszcze jedną przestrzeń do artystycznych poszukiwań. Od pewnego czasu w jego dorobku można bowiem znaleźć oryginalne i ciekawe grafiki. Niby…