Krzysztof Heksel urodził się w 1982 roku w Wałbrzychu. Chociaż jego ojciec zajmował się renowacją starych obrazów, on sam przez wiele lat żył w przekonaniu, że nie może zostać malarzem. W domu obcował jednak z dziełami wybitnych artystów. Hekselowi podobały się zwłaszcza marynistyczne dzieła Ajwarowskiego, które metodą prób i błędów kopiował. Jak sam powtarza w…
Miesiąc: wrzesień 2020
Zdzisław Beksiński. Malarz tajemnej formy egzystencji
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. W 1947 roku przyszły malarz rozpoczął studia na Wydziale Architektury na Politechnice Krakowskiej, jednak od zawsze marzył o szkole filmowej: „W młodości marzyłem o tym, żeby zostać reżyserem filmowym. (…) Mój ojciec, który był pragmatykiem, szybko obliczył, że jako reżyser nie znajdę pracy. Natomiast w…
Polski rynek rzeźb – zmiana podejścia u klientów
Polski rynek sztuki rozwija się prężnie. Każdego roku zyskuje nowych kupujących, którzy w dziełach widzą po prostu piękne przedmioty, eksponaty kolekcjonerskie lub sposób na dobre lokowanie pieniędzy. Poszczególne dziedziny rozwijają się jednak ze zróżnicowaną siłą. Oczywiście najbardziej popularne pozostaje malarstwo. Świetne wyniki uzyskują również grafiki artystyczne. A jak jest z rzeźbą? Czy polscy odbiorcy sztuki…
Rafał Olbiński. Twórca polskiej szkoły plakatu
Rafał Olbiński urodził się 21 lutego 1943 roku w Kielcach. Chociaż ukończył architekturę na warszawskiej Politechnice, swoje życie artysta związał z nowoczesnym plakatem, malarstwem i grafiką. Pod koniec lat 60. Olbiński rozpoczął współpracę z magazynem „Jazz Forum”, w którym pełnił funkcję redaktora graficznego. W 1981 roku Rafał Olbiński wyemigrował do Paryża, skąd rok później wyjechał…
Alfons Karpiński. Malarz nie do podrobienia
Alfons Karpiński – pejzażysta, malarz nastrojowych scen, portrecista kobiet, urodził się 20 lutego 1875 roku w Rozwadowie (obecnie jedna z dzielnic Stalowej Woli). Miał 10 lat gdy wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął swoją przygodę ze sztuką. Sześć lat później Karpiński zaczął naukę w ASP, a jego nauczycielami byli tworzący w stylu…
Jerzy Duda – Gracz. Mistrz groteski i ironii
Jerzy Duda – Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Ukończył studia z zakresu grafiki w katowickiej filii ASP w Krakowie, gdzie w połowie lat 70. zaczął także wykładać. Uczył młodych adeptów sztuki malarskiej tworzenia realistycznych, baśniowych postaci: „Malowanie obrazów może pełnić (poza artystyczną oczywiście) funkcję ideową, społeczną, dydaktyczną etc., której rezultaty dają…
Salvador Dalí. Nieskromny geniusz
Salvador Dalí, „Nos Napoleona, przekształcony w ciężarną kobietę, który bierze swój cień na melancholijny spacer pośród oryginalnych ruin”, giclee na papierze, 70×100 cm, galeria Touch of Art Urodził się 11 maja 1904 roku w niewielkiej katalońskiej miejscowości Figueres, ale od zawsze wiedział, że zostanie malarzem. Po latach Dalí wspominał: „W wieku sześciu lat chciałem zostać…
Edward Dwurnik. Drugi Nikifor
Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 70. XX wieku ukończył studia na warszawskiej ASP., ale to spotkanie z Nikiforem zapamiętał najlepiej: „Jeździliśmy wtedy na plenery niedaleko Kielc i pewnego dnia w księgarni, całkiem przypadkiem, trafiłem na wystawę Nikifora. Otworzył mi oczy! W taki sposób przedstawić ulice, miasto i atmosferę tylko…