Regularnie powtarza się w prasie i popularnonaukowych opracowaniach stwierdzenie, że Jerzy Duda-Gracz był chory na Polskę. Jego prace często ogniskują się wokół zagadnień związanych z naszą Ojczyzną – komentują, obrazują i pokazują mroczne strony „polskiego piekiełka” z okresu przemian systemowo-społecznych. Jednak czy to jedyny objaw? Jaka naprawdę polskość przebija z obrazów jednego z popularniejszych artystów…
Miesiąc: maj 2019
Obraz „Bez Tła”…
Kiedy w jednej z facebookowych grup przeczytaliśmy historię chłopca, który w szkole dostał „jedynkę” za brak tła na namalowanym przez siebie obrazku, byliśmy poruszeni i trochę rozczuleni. Dla nas była to historia o zderzeniu dziecięcej kreatywności z systemem edukacji – systemem, który chciałby zrobić z nas równo przystrzyżone trawniki, podczas gdy przecież każdy nosi w…
Aktywność fizyczna według Edwarda Dwurnika
Ponoć sport to zdrowie. Jednakże patrząc na cykl Sportowcy Edwarda Dwurnika, można popaść w uzasadnioną wątpliwości, czy to popularne powiedzenie jest rzeczywiście prawdziwe. Kim są tytułowi bohaterzy jednego z najważniejszych malarskich cykli artysty i dzięki jakim dyscyplinom przeszli do historii polskiego malarstwa? Sport to temat często pojawiający się w polskiej sztuce, zarówno malarstwie, jak i…
Inne oblicze Beksińskiego – poszukiwania fotograficzne
Zdzisław Beksiński wpisał się na dobre w krajobraz i historię polskiej sztuki powojennej. Jego mroczne i niepokojące obrazy poruszają wyobraźnię, przyciągają nastrojowością i symbolami. Warto jednak pamiętać, że zanim wykrystalizowały się konkretny styl i malarska poetyka artysty, jego formalne ścieżki prowadziły w różnych kierunkach. Jednym z nich, o niewątpliwie wielkim znaczeniu dla późniejszego rozwoju, była…
Polski plakat w dobrych rękach – prace Rafała Olbińskiego
Już Mikołaj Rej twierdził, że Polacy nie gęsi i swój język mają. Współczesna sztuka jest tego świetnym przykładem. Jedną z naszych specjalności, docenianych od lat na całym świecie, stał się plakat, w którym rodzimi artyści osiągnęli i wciąż osiągają prawdziwe mistrzostwo.
Rynek sztuki atrakcyjny dla inwestorów
Inwestowanie w sztukę staje się coraz popularniejsze. Na zakup artystycznych dzieł decydują się nie tylko prywatni kolekcjonerzy, ale również przedstawiciele instytucji finansowych lub funduszy inwestycyjnych. To jeden z lepszych sposobów na ulokowanie pieniędzy. Po kilkudziesięciu latach wartość nabytych prac może znacznie wzrosnąć. Inwestycje alternatywne, czyli niepowiązane z tradycyjnymi rynkami finansowymi stanowią ciekawy sposób długoterminowego zarobku. Z opracowania…
Co to jest art banking i kto może skorzystać z usługi?
Art banking to nowoczesna metoda inwestowania, która należy do kategorii private banking i polega na świadczeniu kompetentnego doradztwa w zakresie kolekcjonowania dzieł sztuki. Obejmuje ona nie tylko poradzenie klientowi, co ma kupić i gdzie, ale także polega na pomocy w wycenie, udzieleniu kredytu czy sprzedaży jednostek w funduszach inwestycyjnych związanych ze sztuką. Art banking w…